Univerzitné rádio INRO Zvolen oslavuje 49. ročník fungovania

Ondrej Bajza, Ján Erdziak, 12. mája 2018 8:42

Internátny rozhlas INRO Zvolen je najstaršie nepretržite fungujúce univerzitné rádio na Slovensku.

Zvolen 13. mája (SkolskyServis.sk) - V dňoch 25. -27. apríla si členovia a poslucháči rádia INRO Zvolen pripomínajú už 49. ročník jeho fungovania a to už tradične 49- hodinovým nonstop vysielaním. Internátny rozhlas INRO Zvolen je najstaršie nepretržite fungujúce univerzitné rádio na Slovensku.

„Nonstopka, ako naše oslavy familiárne nazývame trvajú vždy toľko hodín, koľko rokov naše rádio oslavuje. Súčasťou je aj večierok pre absolventov univerzity, ktorí v rádiu pracovali v minulosti.“ Povedal aktuálny riaditeľ rádia a študent Lesníckej fakulty Ján Erdziak. Počas tohto vysielania odznejú tradičné relácie ako ranné Brieždenie, Konaže, Janove kecy. Vysielací čas je vyhradený aj pre novšiu reláciu Homo artist, v ktorej sa moderátori-študenti Filip Turček a Peter Konoš venujú histórii umenia. Odznejú aj premiéry nových relácií ako Beatles show, či Krivou čiarou do neznáma. Éram minulým bude venovaná relácia Noc v archíve.
Svoje vysielanie rádio začalo v tvrdých časoch počiatku normalizácie v roku 1969 a stalo sa pre študentov akýmsi ostrovčekom slobody, čím zostalo dodnes. Počas svojej bohatej histórie rádio zažilo rôzne etapy fungovania. Za jeho vznik môžu zvolenskí študenti ďakovať hlavne svojim starším kolegom z Čiech. Tí počas štúdia trávili vo Zvolene dlhé obdobia, ktoré si chceli nejako ozvláštniť. Od jednoduchej technicy vysielania cez vnútorný analógový okruh sa rádio prepracovali až do dnešnej digitálnej podoby internetového vysielania. Rádio disponuje moderne vybavených vysielacím štúdiom, ktoré je porovnateľné so štúdiami komerčných rádií.
Rádio INRO je zároveň jediným univerzitným rádiom na univerzite, bez humanitných odborov. Napriek tomu sa členovia snažia pripravovať kvalitné relácie a reportáže z univerzitného diania. Členovia rádia sa so svojimi nahrávkami pravidelne zúčastňujú aj súťaže univerzitných rádií Radio relly, kde v minulosti získali viacero ocenení, napríklad za technické inovácie pre využívanie binaurálneho nahrávania.

Nonstop vysielanie na rádiu Inro Zvolene si môžete vypočuť cez online internetový prenos na stránke www.inro.sk.Členovia vysielacieho teamu rádia Inro Zvolen
Ondrej Bajza
Ján Erdziak

Téma TASR