UKF predstavuje svet očami ľudí s mentálnym či fyzickým hendikepom

TASR, 4. októbra 2018 12:59

Výstava 30 výtvarných prác je výsledkom vzdelávacieho projektu osôb so špeciálnymi potrebami – XXL Akadémie 2018.

Nitra 4. októbra (TASR) – Výtvarné práce klientov s mentálnym či fyzickým hendikepom zo zariadení sociálnych služieb Nitrianskeho samosprávneho kraja predstavuje výstava Svet našimi očami – XXL výtvarník. V priestoroch Galérie Univerzum Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre na Dražovskej ulici si ju môžu záujemcovia pozrieť do konca októbra tohto roka.
Foto: TASR

Výstava 30 výtvarných prác je výsledkom vzdelávacieho projektu osôb so špeciálnymi potrebami – XXL Akadémie 2018, ktorý pripravila Univerzita Konštantína Filozofa – fakulta sociálnych vied a zdravotníctva, pedagogická fakulta a Zariadenie sociálnych služieb Kreatív Klasov. „Projektu XXL Akadémia 2018 sa zúčastnili ľudia vo veku od 15 do 40 rokov. Po prvý raz v šesťročnej histórii projektu sa do neho zapojili aj ľudia so špecifickými edukačnými potrebami v domácej starostlivosti z Nitry,“ povedala prodekanka pedagogickej fakulty a kurátorka výstavy Adriana Récka.

Účastníci XXL Akadémie 2018 pod vedením pedagógov maľovali na skutočné plátno akrylovými farbami. „Do svojich prác vniesli radostné, expresívne farby a motívy, pri ktorých poodhalili aj svoje osobnostné založenie. Ich výtvory sú autentické, originálne, aj keď nie sú školení, cit pre farebnosť a emocionálne vyznenie diela im nechýba. Títo ľudia vidia svet inými očami, čo nakoniec prezrádza aj samotný názov výstavy. Vidia ho naivne, expresívne, maľujú nezaťažení predsudkami a spoločenskými konvenciami,“ zhodnotila vystavené diela Récka.

Výstavu diel v Galérii Univerzum Pedagogickej fakulty v tomto období považuje prodekanka za dobré rozhodnutie. „Študenti študijných programov, ako je učiteľstvo výtvarného umenia či špeciálna pedagogika, ale aj ostatných odborov, ktoré súvisia so vzdelávaním osôb so špecifickými potrebami, si môžu prísť pozrieť tvorbu týchto ľudí. Výstava má edukačný rozmer smerom k vysokoškolskému vzdelávaniu,“ povedala.
Téma TASR