UK: O využití LED svetiel prednášal nositeľ Nobelovej ceny H. Amano

TASR, 20. septembra 2018 13:59

Jeden z najznámejších japonských fyzikov a vynálezcov v oblasti polovodičových technológií sa o takomto využití LED svetiel podelil na pôde Univerzity Komenského v Bratislave.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Vysvietenie Zeme pomocou LED svetiel bola téma utorňajšej prednášky Hiroshiho Amana, nositeľa Nobelovej ceny za fyziku. Jeden z najznámejších japonských fyzikov a vynálezcov v oblasti polovodičových technológií sa o takomto využití LED svetiel podelil na pôde Univerzity Komenského v Bratislave. Pri tejto príležitosti mu bola udelená Zlatá medaila UK.

Jeden z najznámejších japonských fyzikov H. Amano a vynálezcov v oblasti polovodičových technológií sa o takomto využití LED svetiel podelil na pôde Univerzity Komenského v Bratislave. Foto: TASR


"Profesor Amano je povestný svojou zaujatosťou výskumom. Jeho laboratórium svieti vždy dlho do noci, a to aj cez víkendy, sviatky, ba aj na Nový rok, za čo si vyslúžilo prezývku hrad bez noci," poznamenal Jozef Masarik, dekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK.

Amano získal s dvoma ďalšími kolegami Nobelovu cenu za vynález efektívnych diód emitujúcich modré svetlo, čo umožnilo vytvoriť jasné a energeticky úsporné zdroje bieleho svetla. Odborníci to považujú za kľúčový objav, keďže iba modré diódy sú schopné zobraziť bielu farbu. "Do roku 2020 bude viac ako 70 percent systémov verejného osvetlenia v Japonsku, ktoré tradične tvorili klasické alebo fluorescenčné lampy, nahradené LED lampami, čím sa celková spotreba elektriny zníži o približne sedem percent, priblížil Amano.

Nositeľa Nobelovej ceny spájajú so Slovenskom aj osobné väzby. Jeho manželka je lektorkou japončiny na Filozofickej fakulte UK v Bratislave.

Téma TASR