Turné rockopery v Nitre

Laura Kaličiaková, 16. apríla 2017 8:32

V nedeľu 9. apríla sa Nitre predstavilo slovenské operné trio La Gioia. Publikum predviedli svoje cover verzie najznámejších rockových hitov a poriadne to roztočili.

Nitra 16. apríla (SkolskyServis.sk) - La Gioia je zoskupenie troch mužov - Petra Ďurovca, Petra Ševčíka a Mateja Vaníka. Fungujú od roku 2008 a preslávili sa najmä vďaka súťaži Československo má talent. Zaujímavosťou je, že nespievajú klasickú operu, ale venujú sa tzv. popopere, ktorá spája modernú hudbu s operou a tým ju dostávajú do podvedomia mladých ľudí. Tentoraz si ale pripravili niečo ešte odlišnejšie.

La Gioia Foto: Laura Kaličiaková


V Nájomnej jednotke 210 sa predstavili so súborom najznámejších rockových hitov, hlavne 70.-80. rokov, čím vyvolali nezabudnúteľnú atmosféru romantiky ale aj zábavy. Celý koncert sa niesom v uvoľnenom duchu a to aj vďaka vtipným poznámkam a “scénkam” spevákov. Záver korunovali nesmrteľným hitom Haleluja, ktorý postavil obecenstvo na nohy.

Jeden zo spevákov, Peter Ševčík, nám poskytol aj rozhovor.

Začneme základnou otázkou. Chceli ste byť od malička spevákmi? Čo vás na túto dráhu priviedlo?

Nemôžem hovoriť za chlapcov, ale ako sme sa tak rozprávali tak nikto z nás nechcel byť od začiatku spevákom, v podstate aj školy máme vyštudované rôzne. Ako v detstve, ak môžem sám za seba povedať, ja osobne som vždy túžil byť v materskej škole, moje vysnívané povolanie bolo vodič nákladiaku alebo smetiarenského auta, to bolo niečo úžasné pre mňa. Spev som potom študoval na konzervatóriu a neskôr na vysokej.

La Gioia Foto: Laura Kaličiaková


Je známe, že názov skupiny La Gioia znamená v preklade “radosť” v taliančine. Zaujímalo by ma, čo vás inšpirovalo pri výbere názvu?

Nič konkrétne sme nehľadali, žiadnu kulehu ani metaforu. Jednoducho sme potrebovali v našich začiatkoch nájsť nejaký názov, ktorý by dobre znel. Vzhľadom na to, že sme traja chlapi tak by bolo dobre, keby to bolo ženského rodu a v taliančine. Tak sme skúšali rôzne slovné psojenia a zrazu vzniklo La Gioia. Bola to v podstate slovná hračka, aby to bolo príznačné pre to čo robíme a aby to bolo v taliančine, keďže väčšina operných skladieb je v tomto jazyku.

Toto turné nie je klasicky operné, je to spojenie rocku a opery. Prečo práve tento žáner, keď vlastne toto spojenie veľmi nejde dokopy?

Práve že ide, pretože každá rocková balada, ktorá bola zložená veľmi korešponduje s opernými áriami, kde sú dlhé ťahavé tóny a sú veľmi nosné a melodické. Ja by som rockové balady nazval modernými áriami, pretože sa veľmi dobre a ľahko spievajú. Tiež nás k tomu viedlo aj to, že na každom našom doterajšom albume máme 1-2
rockové veci a preto sme si povedali, prečo ostať len pri tomto počte a neurobiť celý komplet.

La Gioia Foto: Laura Kaličiaková


Zameriavate sa skôr na tie staršie skladby?

Zameriavame sa hlavne na 80.-90. roky. Moderná doba príliš veľa rockových piesní neprináša a preto toto obdobie, na piesne na ktorých sme vlastne my vyrastali. Pamätáme si z našich prvých lások a diskoték. Takže toto bolo tiež základom.

V Nitre ste už vystupovali a teda dvaja členovia ste aj domáci. Väčšina umelcov má teda v domovskom prostredí trému, máte ju aj vy?

Je to väčšia zodpovednosť, pretože to domáce publikum vás dokonale pozná a je možno trošku náročnejšie na to aby človek odovzdal kus seba a oni aby to prijali a odniesli si kus emócie z koncertu. Trému máme samozrejme vždy, hlavne teraz, lebo máme niekoľko nových vecí a dúfame, že vyjdu. Ale to je v poriadku, lebo keby človek nemal trému, tak niečo nie je v poriadku.

A ešte posledná otázočka. Keď hovoríte, že máte aj nové veci, budete mať aj nový album? Na čo sa fanúšikovia môžu tešiť?

Pripravujeme, konkrétne tento rok 2017 by sa mal niesť v zanmení vydania vianočného CD, ktoré pripravujeme v zimnom období, to je to najdôležitejšie. Tiež plánujeme natočiť DVD z jedného veľkého koncertu na amfiteátri v Detve. To sú audiovizuálne plány. Čo sa týka koncertov, tak by sme pokračovali s rockovými baladami aj na
jeseň.

Nad nejakou spoluprácou s interpretmi, napríklad z oblasti rapu, ste neuvažovali? Až do takýchto extrémov sme sa zatiaľ nerozhodli ísť, aj keď možno by to bolo zaujímavé. Už vlastne samotný experiment, prespievané populárne piesne a rockové balady sú dosť výrazné. A rysuje sa nám ešte spolupráca so zahraničnými autormi, hlavne z Českej republiky, takže sami sme zvedaví ako to dopadne. Určite budeme divákov informovať.

Autor: Laura Kaličiaková
Foto: Laura Kaličiaková

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac