Trenčianska univerzita na Veletrhu vědy v Prahe

Lucia Pušicová, 14. júna 2018 7:45

V dňoch 7. až 9. júna sa v Prahe konal Veletrh vědy, na ktorom študenti Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne prezentovali svoje práce a inovácie.

Trenčianska univerzita na Veletrhu vědy v Prahe Foto: Trenčianska univerzita


Trenčín 14. júna (SkolskyServis.sk) - Veľtrh je najväčšia populárno náučná akcia v Čechách, ktorú každý rok organizuje Akademie věd ČR. Je zameraný na vedu vo všetkých podobách a ponúka to najzaujímavejšie zo sveta prírody, technických, humanitných, ale aj spoločenských odborov. Cieľom je popularizácia vedy medzi mladými ľuďmi, ale aj podpora náboru nových študentov, uplatnenie absolventov a rozvoj pedagógov. Štvrtý ročník sa niesol v duchu nespočetných noviniek a zaujímavostí zo sveta vedy a boli predstavené výsledky práce vedeckých elít a inovačných firiem. Mnohé stánky pripomínali improvizované laboratóriá alebo boli doplnené o špeciálne exponáty a celkovo sa zúčastnilo viac ako 80 vystavovateľov.

Trenčiansku univerzitu reprezentovali študenti a pracovníci z Fakulty špeciálnej techniky, Fakulty priemyselných technológií v Púchove a Centra pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá (FunGlass). Predstavili mnohé prístroje a inovácie, ktoré vznikli na univerzite. Napríklad pásové vozidlo na elektrický pohon na diaľkové ovládanie, ktoré vďaka pásovému podvozku zvláda každý terén za každého počasia a zaujímavosťou je kombinácia pásu a elektrického pohonu, čo zatiaľ nemalo žiadne iné vozidlo, iba diaľkovo ovládané roboty, CNC zariadenie s prídavným laserom, ktoré využíva na frézovanie priamu brúsku, nepriestrelné sklo a mnoho ďalších.

Rektor Trenčianskej univerzity doc. Ing. Jozef Habánik, PhD. podporuje tvorivosť študentov a vyjadril sa, že ho teší, že sa máme čím pochváliť a sme konkurencieschopní i na medzinárodnom fóre.


Téma TASR