Tadeusza Zasępu predstavili verejnosti jeho žiaci vo filme Pán rektor

TASR, 19. novembra 2017 8:38

Takmer hodinový dokument zachytáva Tadeusza Zasępu nielen v rektorskom úrade Katolíckej univerzity.

Ružomberok 18. novembra (TASR) - Symbolickou premiérou na Deň študentstva 17. novembra predstavili verejnosti nový dokumentárny film autorskej trojice Matúš Demko, Jakub Krška a Ján Zborovjan Pán rektor o profesorovi Tadeuszovi Zasępovi. Šesť rokov viedol jedinú katolícku univerzitu na Slovensku.
Na snímke rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Tadeusz Zasepa poskytuje rozhovor novinárom počas prehliadky novootvorenej Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku v utorok 24. septembra 2013. Foto: Oliver Ondráš/TASR

Takmer hodinový dokument zachytáva Tadeusza Zasępu nielen v rektorskom úrade Katolíckej univerzity v Ružomberku, či pri výstavbe univerzitnej knižnice, ale aj po jeho rezignácii v máji 2014. Vo filme vystupuje niekoľko spolupracovníkov profesora Zasępu, ako napríklad univerzitný profesor Peter Olekšák, bývalý hovorca Vladimír Buzna, bývalá vnútorná kontrolórka Marta Bočeková, jezuita František Kovaľ či žurnalistka Terézia Rončáková.

„Pána rektora sme navštevovali s kamerou či s diktafónom prakticky počas celého jeho pôsobenia v Ružomberku, ale boli sme s ním aj v časoch choroby, keď bol v tichu a ústraní. Vtedy sme ešte netušili, že si už zbierame materiál na náš nový film. Až po jeho smrti som zistil, že mám nespočetné jedinečné zábery. Preto by bolo hanbou, keby sme tento film nespravili my. Kto iný, ak nie práve jeho študenti a žurnalisti,“ hovorí autor námetu Jakub Krška.

Realizácia novej dokumentárnej snímky sa začala už koncom roka 2016 krátko po jeho smrti. „Pán rektor bol pre mňa človek, ktorý doslova žil vierou a láskou. Vedel, že sa často môže aj mýliť, ale v danom momente vždy chcel konať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Bola to silná osobnosť a som vďačný, že mi bolo dopriate o ňom natočiť film,“ myslí si režisér Matúš Demko.

Tadeusz Zasępa bol rektorom Katolíckej univerzity v Ružomberku (2008-2014). Pôsobil aj ako profesor na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty KU. Od mája 2014 sa podrobil trom ťažkým operáciám srdca. Až do svojej smrti bol v opatere ružomberských Milosrdných sestier sv. Vincenta – satmárok. Tadeusz Zasępa zomrel 18. septembra 2016. Najbližšie film zavíta do miest a obcí, v ktorých pôsobil, čakajú ho Lúčky, Švošov, Nitra i Trnava, na mape projekcií pribudnú Košice i Bardejov a plánujú sa aj ďalšie premietania.



Téma TASR



Používaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac