Súťaž MEDart, jediná svojho druhu na Slovensku, udelila prvé diplomy

Školský servis, 19. februára 2019 14:18

Úvodný ročník ovládla fotografia.

Foto: KU Ružomberok


Ružomberok 19. februára (SkolskyServis.sk) - Nová celoslovenská súťaž MEDart má svojich prvých víťazov. Premiérový ročník prehliadky stredoškolskej mediálnej tvorby vyvrcholil v piatok 15. februára. Nielen mená tých najlepších, ale aj workshopy, diskusiu a rady do ďalšej tvorby prinieslo slávnostné vyhodnotenie na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku (FF KU).

Z približne 150 súťažných prác v štyroch mediálnych odvetviach – tlač, rozhlas, fotografia a televízia – vyberali tie najhodnotnejšie profesionáli z praxe. Celkovo súťažilo 75 žiakov z celého Slovenska, medzi nimi aj Mária Boršodiová, ktorá sa v okruhu Rozhlas umiestnila na treťom mieste: „Do súťaže som sa zapojila, pretože ma bavia médiá. Dozvedela som sa, ako to v nich funguje, nabrala som nové skúsenosti a získala som stáž v RTVS, takže som veľmi spokojná,“ zhodnotila svoje dojmy.

Podujatie organizovala Katedra žurnalistiky FF KU. Vedúceho katedry Pavla Izraela príjemne prekvapil záujem študentov: „Vzhľadom na vysoký počet zaslaných fotografií a videí si dovolím tvrdiť, že prevláda tvorivosť vo vizuálnej oblasti v porovnaní s textovou tvorbou. Mladí majú veľký tvorivý potenciál, ktorý je však potrebné formovať. Zároveň je dôležité uschopniť ich ku kritickej reflexii svojej i cudzej tvorby.“ Úroveň súťaže podľa neho zvýšili zaujímaví porotcovia a lektori workshopov.

Štyri oblasti mediálnej tvorby, v ktorých žiaci prihlasovali svoje súťažné príspevky, boli zároveň ústrednými motívmi workshopov. Tlačou, rozhlasom, televíziou i fotografiou previedli súťažiacich Martin Pastierovič z vydavateľstva Ringier Axel Springer, ktorý je tiež vedúcim projektu Digital Media Campus, fotograf Nového Času Branislav Račko, redaktori RTVS Radoslav Zemančík a Marcel Páleš aj vyučujúci z Katedry žurnalistiky FF KU.
Účastníci si vyskúšali prácu v televíznom a rozhlasovom štúdiu a spoznali základné zásady tvorby textov či fotografií. Fotografický workshop viedol Branislav Račko. „Bolo skvelé vidieť mladých ľudí, ktorí chcú na sebe „makať“ a zlepšovať sa. Snažil som sa povzbudiť ich, aby viac rozmýšľali predtým, ako fotografiu urobia,“ uviedol. Pri hodnotení súťažných fotografií si všímal najmä kompozíciu, estetiku a význam samotnej fotografie: „Ukázalo sa, že digitálna doba sa veľmi posunula vpred, čomu určite napomohli aj sociálne siete. Fotografická gramotnosť sa veľmi zvyšuje, žiaci stredných škôl už dnes vedia urobiť veľmi dobrú fotografiu.“
Víťazi okrem vecných cien získali aj dennú stáž v TASR a v RTVS a predplatné Denníka N.


Téma TASR