Študentský film Atlantída, 2003 získal Cenu Arte

TASR, 22. januára 2018 11:58

Krátky film režiséra Michala Blaška o mladej Ukrajinke, ktorú jej priateľ počas ilegálneho prechodu cez slovenské hranice "vymenil" s pašerákmi za pas do vysnívaného Nemecka, získal Cenu Arte.

Bratislava 22. januára (TASR) - Slovenský film Atlantída, 2003 ocenili cez víkend na francúzskom festivale Premiers Plans Angers. Krátky film režiséra Michala Blaška o mladej Ukrajinke, ktorú jej priateľ počas ilegálneho prechodu cez slovenské hranice "vymenil" s pašerákmi za pas do vysnívaného Nemecka, získal Cenu Arte. "Snímku odkúpi a odvysiela jedna z najväčších a najprestížnejších francúzskych televízií ARTE. Michal Blaško je zároveň prvým slovenským tvorcom, ktorý v histórii domácej kinematografie získal toto ocenenie," TASR informovala PR manažérka filmu Zuzana Kizáková.

"Svojím spôsobom ide o najlepšiu možnú cenu. Náš film bude výhodne odkúpený jednou z najväčších francúzskych televízií a zároveň ho zaradí do svojho vysielania, čo pre nás znamená také množstvo divákov, o akom sme predtým naozaj ani len nemohli snívať. Televízna distribúcia je popri kinodistribúcii určite to najlepšie, čo sa môže krátkometrážnemu filmu podariť," reagoval Blaško.

Po sobotňajšom úspechu na francúzskom festivale, sa v nedeľu (21.1.) navyše stala Atlantída, 2003 víťazom Národnej súťaže na Festivale krátkych filmov Praha - Prague Shorts. Toto ocenenie potešilo režiséra najmä kvôli českej časti štábu, ktorý na filme spolupracoval. Snímka totiž vznikla v koprodukcii bratislavské Filmovej a televíznej fakulty VŠMU a pražskej FAMU.

Polhodinový titul je tiež nominovaný na Cenu Magnesia za najlepší študentský film, udeľovanú v rámci ocenení Český lev. Slovensko-český finalista vzišiel zo 101 prihlásených krátkometrážnych študentských filmov.

Michal Blaško vo svetovej premiére uviedol svoj bakalársky film na 70. ročníku festivalu v Cannes, kde ju vybrali do jednej z najvýznamnejších súťaží krátkych filmov na svete - sekcie Cinéfondation. Ako jediný slovenský reprezentant sa dostal aj do medzinárodnej súťaže Art Film Festu v Košiciach, kde mal slovenskú festivalovú premiéru. Ako jeden z desiatich najväčších nových talentov sa tiež predstavil v sekcii Future Frames na festivale v Karlových Varoch.

Z Poitiers Film Festivalu vo Francúzsku si Atlantída, 2003 odniesla Cenu za najlepší scenár a Cenu študentskej poroty za najlepší film, na Film Festivale Cottbus v Nemecku získala Cenu za najlepší krátky film. V marci snímku uvedie v súťaži Akbank Short Film Festival v Turecku.


Atlantis 2003/ Atlantída 2003 (trailer) from FTF VŠMU on Vimeo.Téma TASR