STU v Bratislave udelila prezidentovi A. Kiskovi Medailu Jura Hronca

TASR, 21. októbra 2017 15:17

Medaila Jura Hronca je vyrazená z bronzu.

Bratislava 21. októbra (TASR) – Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave, ktorá si v týchto dňoch pripomína 80. výročie založenia, udelila vo štvrtok (19.10.) po prvý raz Medailu Jura Hronca, a to prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, ktorý je absolventom STU. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa STU Andrea Settey Hajdúchová.

STU v Bratislave udelila prezidentovi A. Kiskovi Medailu Jura Hronca Foto: STUMedaila Jura Hronca je vyrazená z bronzu. "Veľmi si vážim toto ocenenie mojej alma mater. Technika nás učí poznávať, ako svet funguje od najmenších detailov, ale mne pedagógovia univerzity dali do života mnoho nielen po stránke technickej, ale aj ľudskej," povedal vo štvrtok (19.10.) prezident Kiska.

V príhovore sa venoval aj kvalite vysokých škôl, zopakoval, že je dôležité uvažovať o zrušení niektorých a koncentrovať finančné aj ľudské zdroje na tie najkvalitnejšie. "Reforma školstva je dnes nevyhnutná. Aké školstvo má naša krajina, taká bude naša budúcnosť. Preto sa naše školstvo musí stať našou prioritou," uviedol prezident.

Podľa slov rektora STU Roberta Redhammera nie je výročie STU len vnútornou záležitosťou jednej vysokej školy. "Naši predchodcovia takmer dve storočia bojovali za založenie tejto vzdelávacej a vedeckej inštitúcie. Paradoxne, po vzniku prvej Československej republiky, jej nebola dožičená nielen obnova troch zavretých vysokých škôl z roku 1918, ale ani založenie novej technickej školy," povedal rektor. Tradícia študovať techniku bola silná najmä vďaka vysokej škole v Banskej Štiavnici. Takmer dve desaťročia predkladali významné osobnosti požiadavky na zriadenie vysokej školy technickej na území Slovenska. Najvýraznejšími boli Michal Ursíny a po jeho smrti Jur Hronec.

STU v Bratislave vznikla v roku 1937 ako Vysoká škola technická M. R. Štefánika v Košiciach, od roku 1939 známa ako Slovenská vysoká škola technická v Bratislave. Jur Hronec sa stal jej prvým rektorom.

Súvisiace články:
Svetový rebríček univerzít pre východnú Európu a strednú Áziu QS
STU si pripomína 80. výročie svojho založenia

Téma TASR