Ste pripravení na aprílový literárny zážitok?

UMB, 17. apríla 2017 8:40

Čítajte bez hraníc spolu s Univerzitnou nocou literatúry.

Banská Bystrica 17. apríla (SkolskyServis.sk) - Aj tento rok Vás už tradične privíta Univerzitná noc literatúry na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela. Séria verejných čítaní sa už po štvrtýkrát uskutoční 19. apríla 2017, tentokrát pod heslom „Čítame bez hraníc“. Prinesie so sebou nové osobnosti a zaujímavé texty a odhalí okrem tradičných miest univerzity aj nové, tajomné zákutia. Táto kombinácia sa postará o magickú atmosféru, ktorú si žiaden fanúšik či fanúšička literatúry nemôže nechať ujsť.

Čita sa aj na netradičných miestach Foto: UMB Banská BystricaPodujatie pre Vás pripravujú študenti, študentky a pedagogičky Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Ich inšpirácia pochádza z medzinárodného podujatia European Literature Nights a už štvrtý rok sa im úspešne darí napĺňať zámer, ktorý si stanovili: priblížiť súčasnú literatúru širokému okoliu prostredníctvom série verejných čítaní. Idea búrania bariér prostredníctvom literatúry, ktorú organizačný tím UNL sleduje už od počiatku projektu, je tento rok spečatená heslom „Čítame bez hraníc“. Preto aj na štvrtom ročníku budú všetky čítania tlmočené do slovenského posunkového jazyka a nebude chýbať ani detské stanovište či detský kútik.

Čítania na všetkých stanovištiach začínajú naraz o 17.30 a po každom čítaní budú mať návštevníci a návštevníčky 15 minút na presun na ďalšie stanovište. Na prvom stanovišti, ktoré sa rozhodnete navštíviť, dostanete už tradične svoj vlastný „literárny pas“, na ktorom nájdete všetky podstatné informácie o literárnych dielach a čítajúcich. Taktiež tu nájdete mapku stanovíšť, aby ste sa v okolí Filozofickej fakulty UMB vedeli ľahšie orientovať. Nezabudnite, že po skončení verejných čítaní sa spoločne stretneme na afterparty vo V-clube, kde sa prostredníctvom svojho literárneho pasu budete môcť zapojiť do tomboly a vyhrať rôzne ceny, ktoré si pre Vás pripravili naši sponzori. Dajte si však pozor, Váš literárny pas bude platný len v prípade, ak absolvujete všetkých sedem stanovíšť.

Pýtate sa, ktoré to sú? Tak pozorne čítajte ďalej:

1. Vo Vzdelávacom centre Mateja Bela Univerzitnej knižnice UMB na Tajovského 51 Vám Eva Kováčechová, riaditeľka Centra právnej pomoci, predstaví knihu Náhle, sami od francúzskej autorky Isabelle Autissier, ktorú Vám prináša vydavateľstvo Inaque. Tlmočenie do slovenského posunkového jazyka bude na tomto stanovišti o 20.00.

2. Vo výklenku na Tajovského 40 Vás privíta vedúci Katedry histórie FF UMB a predseda Slovenskej historickej spoločnosti Rastislav Kožiak, ktorý má pripravený úryvok z knihy A vo Viedenskom lese stále stoja stromy. Autorkou je švédska spisovateľka Elisabeth Åsbrink a knižku Vám prináša vydavateľstvo Absynt. Toto čítanie bude tlmočené do slovenského posunkového jazyka o 18.00.

3. V zasadacej miestnosti dekana FF na Tajovského 40 sa predstaví riaditeľka Dvojky Marta Gajdošíková, ktorá bude čítať úryvok od talianskej autorky Eleny Ferrante. Knižka vyšla vo vydavateľstve Inaque a nesie názov Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajú. Tlmočenie do slovenského posunkového jazyka budete môcť zažiť na tomto stanovišti o 20.30.

4. V zrkadlovej telocvični Katedry telesnej výchovy a športu FF UMB na Tajovského 40 si môžete vypočuť Petra Zemaníka, redaktora rádia Regina. Predstaví Vám poľského autora Ryszarda Kapuścińského a knihu Eben, ktorá vyšla vo vydavateľstve Absynt. Tlmočenie do slovenského posunkového jazyka bude na tomto stanovišti o 17.30.

5. V Univerzitnom pastoračnom centre na Tajovského 53 Vás Ivo Novák, redaktor rádia Lumen, prevedie knihou Ozaj, a už som ti rozprávala, ktorá vyšla vo vydavateľstve Inaque a ktorej autorkou je nemecká spisovateľka Sibylle Berg. Ak chcete zažiť tlmočenie do slovenského posunkového jazyka práve na tomto stanovišti, príďte sem o 19.00.

6. O tajomnú atmosféru sa v CO kryte na Tajovského 51 postarajú herečky Bábkového divadla na Rázcestí Alena Sušilová a Mária Šamajová, ktoré Vám prečítajú úryvok z knihy bieloruskej nositeľky Nobelovej ceny Svetlany Alexijevič pod názvom Vojna nemá ženskú tvár. Túto knihu má pre Vás pripravené vydavateľstvo Absynt a čítanie bude tlmočené do slovenského posunkového jazyka o 19.30.

7. Nebude chýbať ani detské stanovište vo V-clube na Tajovského 40, na ktorom sa Vám predvedú študent a študentka Filozofickej fakulty UMB Dušan Ambróš a Lucia Panáčková a vystúpia s knihou Útek od slovenského spisovateľa Mareka Vadasa z vydavateľstva Brak. Tlmočenie do slovenského posunkového jazyka bude na tomto stanovišti o 18.30.

Všetky čítané knihy od spomenutých vydavateľstiev Absynt, Inaque a Brak si budete môcť zakúpiť za zvýhodnenú cenu pri detskom stanovišti hneď oproti V-clubu. Okrem toho tu na Vás budú čakať aj rôzne predajné darčekové predmety s logom UNL.

Príďte a podporte nás svojou účasťou v stredu 19. apríla 2017 a zažite tak očarujúcu atmosféru večerných čítaní. Nezabudnite, čítania začínajú o 17.30 na každom stanovišti, môžete preto začať kdekoľvek a zorientovať sa v priestoroch Filozofickej fakulty UMB a jej okolí Vám pomôže aj náš dobrovoľnícky tím. Pre ďalšie informácie sledujte facebookovú stránku Univerzitnej noci literatúry. Tešíme sa na Vás!

Lucia Szabóová,
členka tímu UNL


Téma TASR