ŠRVŠ sa aktívne zapojí do pripravovaných opatrení rezortu školstva

TASR, 14. februára 2018 6:50

Lubyová so zástupcami študentov hovorila aj o rekonštrukcii internátov.

Bratislava 14. februára (TASR) – Študenti, ktorí sa vracajú z medzinárodnej mobility, by si mohli predĺžiť vysokoškolské štúdium bezplatne. Informovala o tom ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS) na utorkovom brífingu po stretnutí so zástupcami Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ).
Na snímke vľavo predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász a vpravo ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová na tlačovej konferencii po rokovaní v Bratislave 13. februára 2018. Foto: TASR/Jakub Kotian

"Dohodli sme sa na tom, že by sme nechceli toto opatrenie robiť celoplošne, ale zamerali by sme sa na niektoré skupiny študentov, ktoré si podľa nášho názoru zaslúžia takúto nadštandardnú starostlivosť," uviedla ministerka po rokovaní. ŠRVŠ koncom roka 2017 žiadala, aby mali slovenskí študenti rok štúdia v nadštandardnej dĺžke zadarmo.Lubyová so zástupcami študentov hovorila aj o rekonštrukcii internátov. ŠRVŠ je spokojná s výsledkom rokovaní a akceptuje rozdelenie financií podľa kľúča, ktorý si medzi sebou dohodli rektori. "Vnímame to ako spoločný úspech a dúfame, že ich bude ešte niekoľko," zhodnotil predseda ŠRVŠ Bálint Lovász.Ďalšou témou stretnutia bolo aktívne zapojenie študentov do pripravovaných opatrení ministerstva školstva, ktoré majú prispieť k zvýšeniu kvality vysokých škôl. Študenti sa napríklad stanú plnohodnotnými členmi Slovenskej akreditačnej agentúry. ŠRVŠ tiež vypracuje návrh reformy systému študentských pôžičiek, pri ktorých by chcela zaviesť progresívne úrokové sadzby.
Téma TASR