Systém Amos nainštalovali na astronomických observatóriách na Havaji

TASR, 20. októbra 2018 8:24

Astronómovia z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave nainštalovali svoje astronomické zariadenie na svetové observatóriá na Havajských ostrovoch.

Bratislava 20. októbra (TASR) - Systém Amos (All-sky Meteor Orbit System) zaviedli na vrcholoch sopiek Haleakala a Mauna Kea. TASR o tom informovala v pondelok Lenka Miller z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK.

Systém Amos na pozorovanie celej oblohy a určovanie dráh meteorov bol vyvinutý na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Modre. Amos poskytuje vedecké informácie o meteoroidoch a nepriamo aj o ich materských telesách, kométach a asteroidoch.

Astronómovia z Univerzity Komenského v Bratislave nainštalovali svoje originálne astronomické zariadenie na špičkových svetových observatóriách na Havajských ostrovoch. Systém AMOS (All-sky Meteor Orbit System) zaviedli na vrcholoch sopiek Haleakala a Mauna Kea. Foto: UK Bratislava


Od roku 2007 sa prototyp tohto systému prevádzkuje na štyroch staniciach v rámci Slovenskej videometeorickej siete. V roku 2015 boli vybudované dve stanice Amos na observatóriách na Kanárskych ostrovoch a v roku 2016 dve stanice v púšti Atacama v Čile. "Umiestnením zariadenia na astronomických observatóriách v nadmorskej výške nad 3000, respektíve 4000, metrov nad morom nachádzajúcich sa v oblastiach s tmavou oblohou a vynikajúcimi pozorovacími podmienkami dosahuje systém Amos vysokú efektivitu. Touto inštaláciou postupne budujeme sieť staníc po celom svete s cieľom komplexne sledovať prítok meteoroidných častíc do atmosféry zeme," vysvetlil Juraj Tóth, astronóm Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK a spoluautor systému.

"V marci sme získali schválenie a mohli sme pripraviť dve Amos kamery a zaslať ich na Havajské ostrovy. Samotnú inštaláciu uskutočnili v septembri naši pracovníci," uzavrel vedúci projektu Tóth.Téma TASR