Medzi najlepšími IT diplomovkami v ČR a na Slovensku je i práca z STU

TASR, 12. decembra 2017 13:23

Rozhodla o tom porota súťaže IT SPY.

Jakub Mačina Foto: STUBratislava 12. decembra (TASR) – Študent Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) STU v Bratislave Jakub Mačina napísal jednu z troch najlepších českých a slovenských diplomových prác v oblasti informačných technológií v roku 2017. Rozhodla o tom porota súťaže IT SPY.

"Do súťaže sa tento rok zapojilo 16 českých a slovenských univerzít s 1700 diplomovými prácami z oblasti informatiky a informačných technológií. Do finále postúpilo deväť študentov, ktorí prezentovali svoju prácu pred odbornou porotou," priblížila Andrea Settey Hajdúchová z STU Bratislava.

Mačina uspel s diplomovou prácou Odporúčanie nových otázok v online komunitách študentov. Jeho projekt, ktorý používa aj domovská fakulta, je využiteľný aj vo firmách pri komunikácii so zákazníkmi. "Túto platformu sme overili v spolupráci s Harvardskou univerzitou na vzorke 4600 študentov z celého sveta. Náš program dokázal zapojiť viac študentov, doručiť im presnejšie odpovede na ich otázky. Projekt rozvíjame ako opensource, takže s ním ktokoľvek môže ďalej pracovať," povedal Mačina.

Zástupcu STU predstihol v súťaži iba študent VUT v Brne Jiří Matyáš s diplomovou prácou Využití přibližné ekvivalence při návrhu přibližných obvodů. "Matyáš vyvinul spôsob, ktorý dokáže zefektívniť a predĺžiť výdrž batérií v počítačoch a mobilných zariadeniach a znížiť tak spotrebu elektrickej energie až o 80 percent," priblížila Hajdúchová počin víťaza súťaže.


Téma TASR