Ružomberský Ústav rusko-slovenských kultúrnych štúdií v Paríži

František Trstenský, 29. apríla 2017 8:27

V susedstve Eiffelovej veže nedávno vyrástol veľkolepý ruský pravoslávny chrám s priľahlými komfortnými vzdelávacími interiérmi. Práve tam bude 15. septembra 2017 veľký deň svetovej rusistiky: 50 rokov Medzinárodnej asociácie rusistov celého sveta (MAPRJAL).

Ružomberok 29. apríla (SkolskyServis.sk) - MAPRJAL združuje národné asociácie rusistov a vznikla 15. septembra pred 50 rokmi práve v metropole Francúzska. Po Paríži sa každé štyri roky striedali hlavné mestá ďalších krajín: Moskva, Varšava, Berlín, Praha, Budapešť, Bratislava, Peking, ale i Varna, Regensburg, Petrohrad, Granada.

S výnimkou prvých dvoch kongresov a kongresu v Pekingu sa na všetkých ostatných zúčastnila aj prof. PhDr. Eva Kollárová, PhD., ktorá je od roku 2011 riaditeľkou Ústavu rusko-slovenských kultúrnych štúdií, profesorka Katedry Ruského jazyka a kultúry na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku (PF KU).

Prof. Kollárová - v strede Foto: KU Ružomberok


Zároveň je aj prezidentkou Asociácie rusistov Slovenska. V rokoch 1997-1999 bola viceprezidentkou svetovej organizácie rusistov MAPRJAL. Práve v tejto funkcii riadila IX. svetový kongres rusistov, ktorý sa konal v rolku 1999 v Bratislave. Zúčastnilo sa ho 600 účastníkov zo 43 krajín sveta.


Prof. Kollárová Foto: KU Ružomberok
V jej osobe bude mať zastúpenie Katolícka univerzita aj na pripravovanom medzinárodnom kongrese v hlavnom meste Francúzska na jeseň tohto roku. „Metropoly krajín čoraz viac otvárajú svoje brány pôsobivej ruskej kultúre. Paríž ich doširoka otvoril pred 50 rokmi, kde vznikla MAPRJAL a mesto nás v septembri privíta znova,“ uviedla prof. Kollárová. „Pôjdeme po parížskych stopách ruských baletiek Anny Pavlovovej, Tamary Karsavinovej, Idy Rubinštejnovej, Fokina i Nižinského, ruskej výtvarnej a hudobnej avantgardy, po stopách veľkých osobností veľkej kultúry,“ zakončila riaditeľka Ústavu rusko-slovenských kultúrnych štúdií na PF KU.

Téma TASR