Študenti hodnotili slovenské vysoké školy

Patrik Lučan, 7. februára 2017 10:27

Ktoré sú podľa nich najlepšie a najhoršie?

Zrekonštruovaná jedáleň na Študentskom domove J. Hronca - Bernolák - Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan PuškášBratislava 7. februára (SkolskyServis.sk) - Internetový portál Študentské financie sa spýtal tisícky študentov ako hodnotia vyučovanie, kvalitu ubytovania a stravovania na svojich vysokých školách. Najlepšie hodnotenou školou sa stala Katolícka univerzita v Ružomberku.

Celkové hodnotenie vysokých škôl Najlepšie hodnotenou školou sa stala Katolícka univerzita v Ružomberku, za ňou nasleduje Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a Technická univerzita v Košiciach.

Najhoršie hodnotenou školou sa stala Ekonomická univerzita v Bratislave. Študenti Katolíckej univerzity hodnotia pozitívne prístup vyučujúcich, ich ochotu pomôcť študentom zvládnuť štúdium, možnosť slobodne diskutovať o témach, množstvo mimoškolských aktivít, celkovú atmosféru na škole a dobré vybavenie univerzitnej knižnice.

Študenti najhoršie hodnotenej Ekonomickej univerzity v Bratislave sa často sťažujú na množstvo teoretických prednášok, ktoré podľa nich nemajú prepojenie s praxou, nutnosť memorovania poznámok z prednášok, obmedzenú možnosť slobodne vyjadriť svoj názor a dokonca aj na neférový prístup niektorých vyučujúcich pri skúškach.

Ubytovanie, hygiena a internetové pripojenie

Najlepšie hodnotenie ubytovania získala Žilinská univerzita v Žiline. Študenti pozitívne hodnotia najmä stav budovy a jednoduchosť procesu získania ubytovania. Naopak, internáty Prešovskej univerzity v Prešove sú hodnotené najhoršie, študenti sa sťažujú najmä na celkovo zlý stav budov internátov, nedostatočne zariadené izby, starý nábytok a zlú hygienu sociálnych zariadení.

Kvalitou internetového pripojenia sa na prvú priečku dostatali internáty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Stravovanie na školách

Najlepšie hodnotené stravovanie ponúka Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave. Študenti pozitívne hodnotia chuť ponúkaných jedál, krátke čakanie v rade a hygienu v jedálni. Podpriemernú kvalitu stravovania poskytujú jedálne na Technickej univerzite vo Zvolene, kde študenti kritizujú dlhé čakanie v rade na výdaj stravy, neochotný prístup personálu a slabý výber jedál. Vo výbere jedál im chýbajú zdravé zeleninové jedlá, jedlá pre alergikov a vegetariánov.

Prieskum bol realizovaný online na portáli Študentské financie v priebehu januára 2017 a zúčastnilo sa ho 992 respondentov. Do rebríčka boli zaradené iba tie školy, ktoré získali v jednotlivých kategóriách minimálne 30 hodnotení. Celkové výsledky prieskumu spolu s komentármi študentov sú uverejnené na webe https://studentskefinancie.sk/univerzita

Patrik Lučan, Internetový portál Študentské financie

Prečítajte si aj:
Indonézia volá: štipendium na ročný pobyt od augusta 2017
Nájdi odvahu meniť Slovensko a pridaj sa k Teach for Slovakia

Najčítanejšie Vysoké školy

Téma TASR