Prvá inteligentná lavička je už aj v žilinskom regióne

Školský servis, 24. septembra 2017 8:59

Nová Hi-tech technológia na pôde Univerzitnej knižnice Žilinskej univerzity v Žiline

Foto: ŽU ŽilinaŽilina 24. septembra (SkolskyServis.sk) - Univerzitná knižnica Žilinskej univerzity v Žiline sa rozhodla zakomponovať jeden úspešný Start-Up roku 2015 do akademického prostredia. Nový outfit zrekonštruovanej budovy doplní inteligentná lavička, ktorej slávnostne predstavenie sa bude konať dňa 25.09. 2017 o 13:30 v areáli knižnice.

Na prelome rokov 2016 a 2017 prešla Univerzitná knižnica masívnou rekonštrukciou zameranou na zníženie energetickej náročnosti budovy. V praxi to znamená zateplenie a opláštenie budovy modernými technológiami, výmenu vykurovacích telies, okien, svietidiel, oprava strechy a mnoho ďalších prác.

Jedným z prioritných cieľov Univerzitnej knižnice je i spájať „staré a nové“. Čo toto motto znamená? V tomto prípade ide o spojenie novej technológie vo forme smart - inteligentnej lavičky, nabitej mnohými funkciami, a tradičnej formy vypožičania si knihy prostredníctvom už známych knižničných búdok, ktorú môžeme nájsť napríklad v žilinskom lesoparku, resp. pri Vodnom diele Žilina.

Okrem rekonštrukčných prác sa knižnica snaží prispôsobovať poskytovanie služieb podľa potrieb a požiadaviek čitateľov. Na základe toho vzniklo niekoľko nových oddychových priestorov a inovácií. V tomto duchu Univerzitná knižnica pokračuje naďalej a rozhodla sa priestorovo podporiť relaxačné zóny i v exteriéri. Novú Čitáreň pod stromom doplní nová Hi-tech technológia, ktorá bude predstavená dňa 25.09.2017 o 13:30. Okrem slávnostného predstavenia lavičky a knižnej búdky sa bude konať i ich spoločný krst.

Univerzitná knižnica bude prvou inštitúciou, ktorá nainštaluje inteligentnú lavičku v žilinskom regióne. Rovnakým lavičkám sa môžu tešiť iba obyvatelia Bratislavy, Košíc a Banskej Bystrice. Smart lavička ponúka svojím „sediacim“ používateľom bezdrôtové, resp. USB nabíjanie ich mobilného zariadenia, internetové pripojenie vhodné na surfovanie či sťahovanie aktualizácií. Toto všetko ponúka v duchu zelenej energie a teda pomocou ekologických solárnych panelov, ktoré dokážu vyprodukovať asi 100W elektrickej energie za hodinu. Medzi ďalšie technologické vychytávky patria: tepelne regulované sedenie, osvetlenie blízkeho okolia lavičky a zber dát, vrátane atmosférických podmienok, pomocou vstavaných senzorov.

Budova Univerzitnej knižnice ŽU Žilina Foto: ŽU ŽilinaMgr. Vladimír Filip uniza.sk

Najčítanejšie Vysoké školy

Téma TASR