Projekt Mladé médium III predstavuje v Košiciach práce študentov VŠVU

Simona Lazorová, 9. februára 2013 10:23

Výstava priblíži aj publikácie, katalógy a plagáty, ktoré mapujú aktivity Katedry fotografie a nových médií od jej založenia v roku 1993.

Košice 9. február (TASR) - Práce súčasných študentov Katedry fotografie a nových médií VŠVU v Bratislave predstavuje výstava Mladé médium, ktorú slávnostne otvorili vo štvrtok 7. februára vo Východoslovenskej galérií na Alžbetinej ulici v Košiciach. Jednotlivé diela predstavil autor projektu Ľubo Stacho. Spolu s kurátormi výstavy Markom Horbanom, Petrom Ančičom, Silviou Saparovou a Mirom Švolíkom sa tiež svojimi slovami postaral o príjemnú atmosféru počas celého večera.
Foto: Simona Lazorová

Výstava predstavuje tri okruhy tvorby študentov na bakalárskej, magisterskej či doktorandskej úrovni. Prvá časť obsahuje konceptuálne projekty zastúpené prácami Ota Skalického, Patrika Mikloša, Lenky Lukačovičovej, Táni Takáčovej, Sáši Borsíkovej, Ivany Osuskej a Evy Benkovej. Druhá časť približuje portrét - ľudské telo, kde sú prezentované práce Denisy Slávovej, Anny Horčinovej, Zuzany Hečkovej, Jána Kekeliho a Dominiky Jackuliakovej. Treťou časťou prezentácie sú dokumentárne projekty Martina Friča, Jakuba Janča, Juraja Staroveckého, Ondreja Urbana, Petra Sita a tri fotografie zo záverečnej doktorandskej práce Borisa Németha.
Ľubo Stacho Foto: Simona Lazorová

Výstava je už treťou dcérou projektu Mladé médium. V roku 2011 pri príležitosti 20. výročia založenia štúdia fotografie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave mala premiéru expozícia Mladé médium 1 spolu s rozsiahlym katalógom. Snažila sa zodpovedať otázku: Čo priniesla fotografia našej krajine, kultúre, spoločnosti, umeleckej scéne? Tento projekt bol hlavne o spolupráci medzi fotografickými školami na Slovensku i v Čechách.
Foto: Simona Lazorová


Tento rok sa však koná výstava v Košiciach, ktoré sú Európskym hlavným mestom kultúry 2013. Na fakulte umení Technickej univerzity Košice (TUKE) začína samostatné štúdium fotografie, takže sa vernisáže zúčastnil aj dekan fakulty umení doc. Juraj Koban. Dielne sa zúčastnili študenti fotografie z rôznych častí Slovenska, konkrétne z VŠVU v Bratislave, Akadémie umení v Banskej Bystrici, Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach a FU TUKE v Košiciach. Vo svojich prácach riešili problémy identity. Súčasťou expozície je tiež videoprezentácia tvorivých dielní a vybrané audiovizuálne projekty študentov. Návštevníci si tiež môžu pozrieť publikácie, katalógy a plagáty, ktoré zaznamenávajú aktivity Katedry fotografie a nových médií od jej založenia v roku 1993.

Výstava potrvá do 28. februára.

Simona Lazorová (Prešovská univerzita v Prešove)

Som študentkou masmediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Toto štúdium som si vybrala, pretože by som sa rada stala dobrou novinárkou. Som človek milujúci hudbu, zaujímavosti a kultúrne zážitky, ktoré tiež ponúka moje mesto - Košice. Rada by som preto prispievala článkami aj o možnostiach, ktoré toto mesto ponúka.

Téma TASR