Prezident vymenoval 24 nových vysokoškolských profesorov

TASR, 12. marca 2015 12:25

Menovacie dekréty si z jeho rúk prevzali v Prezidentskom paláci.

Bratislava 12. marca (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska dnes vymenoval 24 nových vysokoškolských profesorov. Menovacie dekréty si z jeho rúk prevzali v Prezidentskom paláci. Na slovenských vysokých školách tak oddnes pribudnú noví profesori v odboroch ako výrobné technológie, filozofia, slovenský jazyk a literatúra, verejné zdravotníctvo, chirurgia, záhradníctvo či sociálna práca.

Prezident vymenoval 24 nových vysokoškolských profesorov Foto: Pavel NeubauerHlava štátu vníma novovymenovaných profesorov ako povzbudenie pre slovenské školstvo, študentov a širšiu verejnosť. Vo svojom príhovore im pripomenul, že budú pôsobiť na akademickej pôde, kde budú vychovávať a vzdelávať tisíce mladých ľudí. Zároveň apeloval na dôležitosť kvalitného vzdelávania. "Krajina, ktorej ekonomika stojí na vedomostiach a schopnostiach obyvateľov, sa pri dobrom vzdelávaní nemusí báť o svoju budúcnosť. Práve vy by ste mali byť nositeľmi takejto vízie Slovenska vo svojej pedagogickej a vedeckej práci, ale aj vo svojom verejnom pôsobení," adresoval novým profesorom prezident.

Podľa jeho slov sa od nich očakáva, že pôjdu príkladom, nie len po profesionálnej, ale aj ľudskej stránke. "Takto môžeme ovplyvniť celé generácie študentov," podotkol Kiska, ktorý spomenul aj dlhoročnú debatu o reforme slovenského školstva. Profesorov požiadal, aby sa do tejto diskusie zapájali. "Ste v kontakte so zahraničím, viete uviesť príklady dobrej praxe, ktoré by mohli fungovať aj u nás. Bez vášho zapojenia sa do tejto diskusie, bez spoločenského tlaku a snahy neustále vylepšovať náš školský systém sa nepohneme ďalej," dodala hlava štátu.Téma TASR