Prezident vymenoval 30 nových profesorov, apeloval na kvalitu školstva

TASR, 4. decembra 2017 18:20

Na Slovensku tak pribudli profesori aj z takých odborov, ako je metrológia, matematika, politológia, manažment, dizajn, krajinárstvo, sociálna práca.

Zo slávnostného aktu vymenovania profesorov vysokých škôl v Prezidentskom paláci 4. decembra 2017 v Bratislave. Na snímke novovymenovaní vysokoškolskí profesori. FOTO TASR - Pavol Zachar Foto: TASRBratislava 4. decembra (TASR) - Prezident Andrej Kiska vymenoval v pondelok 30 nových profesorov a profesoriek vysokých škôl. Počas príhovoru uviedol, že zachytil výsledky jedného prieskumu, kde ľudia odpovedali, že popri hrozbe teroristických útokov, rastúcej či prehlbujúcej sa sociálnej nerovnosti je práve úpadok nášho školstva to, čoho sa pre budúcnosť našej krajiny obávajú najviac.

"Žiaľ, je veľa dôvodov obávať sa. Či ide o veľavravné výsledky merania PISA. Či o váhavosť, s akou sa narába s pôvodne reformným dokumentom Učiace sa Slovensko. Či o stále chabé výsledky slovenskej vedy a výskumu – až na zopár individuálnych výnimiek – v európskom či svetovom porovnaní," poznamenal. Podľa Kisku v školstve, v celom systéme výchovy a vzdelávania, od detí v predškolskom veku až po študentov vysokých škôl, máme jeden problém, a to priemernosť. 

V príhovore sa dotkol aj toho, že vzdelaní mladí ľudia odchádzajú do zahraničia a na Slovensko sa už nevrátia. "Myslím si, že tejto priemernosti by sme mali povedať dosť. A očakávam práve od vás, že aj váš hlas bude počuť. Že budete schopní pomenovať problémy, že budete hľadať riešenia a na ich presadení budete otvorení spolupráci s tými, ktorí sú za to politicky zodpovední," podotkol prezident.

Na Slovensku tak pribudli profesori aj z takých odborov, ako je metrológia, matematika, politológia, manažment, dizajn, krajinárstvo, sociálna práca.

Prezident naposledy menoval profesorov v máji tohto roku. Vtedy si z jeho rúk prevzalo dekréty 30 profesorov, v roku 2016 ich vymenoval dokopy 62.

Zoznam nových profesorov:

Ľubica Bartová - odvetvové a prierezové ekonomiky
Tadeusz Bąk - sociálna práca
Emília Beblavá - politológia
Martina Blašková - manažment
Josef Dohnal - cudzie jazyky a kultúry
Mária Dománková - materiály
Stanislav Ďuriš - metrológia
Jacek Dworzecki - ochrana osôb a majetku
Jaromír Feber - etika
Jana Frankovská - inžinierske konštrukcie a dopravné stavby
Tomáš Gábriš - teória a dejiny štátu a práva
Ľudovít Gašpar - vnútorné choroby
Miroslav Haviar - matematika
Tibor Hlavatý - vnútorné choroby
Ján Ilavský - krajinárstvo
Peter Jarčuška - vnútorné choroby
Peter Jusko - ociálna práca
Štefan Klein - dizajn
Jaromír Krško - všeobecná jazykoveda
Marian Kubliha - materiály
Vladimír Kutiš - aplikovaná mechanika
Andrej Mátel - sociálna veda
Renata Péčová - normálna a patologická fyziológia
Ivan Sekaj - kybernetika
Ján Sládeček - divadelné umenie
Ján Slota - výrobné technológie
Tomáš Svěrák - procesná technika
Štefan Stanko - vodné stavby
Viera Švihrová - verejné zdravotníctvo
Ján Ziman- fyzikálne inžinierstvo


Téma TASR