Mladý Prešovčan vytvára maľovanky o hradoch východného Slovenska

Lea Heilová, 13. mája 2016 8:00

Najprv to bola útla maľovanka o Šarišskom hrade. Najnovšia verzia detskej maľovanej knižky obsahuje ďalších desať hradov z východného Slovenska. Jej autorom je študent Daniel Čech z Prešova.

Mladý Prešovčan Daniel Čech vytvára maľovanky o hradoch východného Slovenska Foto: archiv Daniel ČechPrešov 13. mája (SkolskyServis.sk) – Spopulárniť okolité hrady prostredníctvom zaujímavého produktu – to bola hlavná myšlienka Občianskeho združenia Rákociho cesta. Študent mediálnych štúdií v Prešove preto prišiel s originálnym nápadom – vytvoriť maľovanku pre deti. A tak vznikla Prvá maľovanka o Šarišskom hrade. Jej autorom je len 21 ročný Daniel Čech, ktorý už niekoľko rokov pomáha ako dobrovoľník na okolitých hradoch. Okrem toho sa venuje grafike a dizajnu, keďže vyštudoval odbor dizajn interiéru. ,,Táto maľovanka rozpráva krátky príbeh o nešťastnej láske. Je to taký jednoduchý príbeh, ktorý má deťom ukázať, že história môže byť aj zábavná. Môže byť aj pekná a niekedy aj hrôzostrašná,“ uviedol autor projektu Daniel Čech. Maľovanka obsahuje osem farebných a čierno-bielych obrázkov s tematikou hradnej povesti o Alžbete a Svätobojovi. Študent pracoval na jej grafike asi päť dní.

Mladý Prešovčan Daniel Čech vytvára maľovanky o hradoch východného Slovenska Foto: archiv Daniel Čech


Viac než desať hradov pohromade

Momentálne Daniel finišuje na ďalšom projekte. Ide o multifunkčnú maľovanku, ktorá zobrazuje hrady východného Slovenska. Konkrétne ide o zrúcaniny hradov Šariš, Kapušany, Zborov, Plaveč, Brekov, Jasenov, Slanec, Vinné, Kamenica, Čičava a Zbojnícky hrad. Obrázky dopĺňa stručná história hradov. Pri každom nákrese je aj miesto na pečiatku. Maľovanka tiež obsahuje mapu hradov na východnom Slovensku. Ako priznáva mladý Prešovčan, všetky obrázky musel vykresľovať ručne v programe. Pri práci používal staré fotografie, takže ako sám hovorí, musel sa veľa pýtať historikov a dobrovoľníkov. Nakreslenie jedného hradu mu trvalo približne jeden a pol dňa. Zatiaľ má autor kresleného turistického sprievodcu k dispozícii len zopár prototypov. Onedlho si však maľovanku budú môcť kúpiť aj turisti. ,,Táto moja motivačná maľovanka by mala vyjsť koncom mája, začiatkom júna. Budeme ju ponúkať turistom na tých hradoch, ktoré sú tam vykreslené. Formát zostáva rovnaký, ako pri prvej maľovanke, teda A5. Je to také praktickejšie, cestovné balenie,“ dodal na záver Daniel.

Mladý Prešovčan Daniel Čech vytvára maľovanky o hradoch východného Slovenska Foto: archiv Daniel Čech

Téma TASR