Viacúčelový športový areál PU bude slúžiť študentom i verejnosti

TASR, 3. októbra 2018 9:19

Športový komplex za takmer 620-tisíc eur budú využívať nielen univerzitní študenti, ale aj široká verejnosť.

Prešov 3. októbra (TASR) - Prešovská univerzita (PU) v Prešove v utorok slávnostne otvorila Viacúčelový športový areál PU, ktorý zmodernizovala v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom (PSK). Športový komplex za takmer 620-tisíc eur budú využívať nielen univerzitní študenti, ale aj široká verejnosť.

Prešovská univerzita v Prešove otvorila Viacúčelový športový areál PU Foto: PU Prešov


V marci tohto roku podpísal rektor PU Peter Kónya s predsedom PSK Milanom Majerským zmluvu o združení za účelom rekonštrukcie infraštruktúry Viacúčelového športového areálu PU. PSK investoval do rekonštrukcie 410-tisíc eur a podiel univerzity predstavuje finančnú čiastku bezmála 207-tisíc eur.

"Sme veľmi radi, že sa nám v rekordne krátkom čase s pomocou PSK podarilo po celých desaťročiach rekonštruovať viacúčelový športový areál. Ide o to, aby sme zlepšili infraštruktúru pre výučbové podmienky fakulty športu, ktorá pripravuje učiteľov telesnej výchovy, trénerov, má aj ďalšie študijné programy, aby sa dostali minimálne na stredoeurópsku úroveň svojou infraštruktúrou. Takisto, aby sme zlepšili podmienky pre športovanie študentov," doplnil Kónya s tým, že areál je určený nielen študentom, ale i zamestnancom a záujemcom z mesta i celého kraja.

"Investícia vo výške 410-tisíc eur bola podľa mňa taká povinná jazda pre nás, lebo chceme podporiť jednak univerzitný šport, ale chceme podporiť aj ľudí, ktorí chcú športovať. Viacúčelové sídlisko má slúžiť všetkým, nielen univerzite," doplnil predseda PSK Milan Majerský.Súčasťou zrekonštruovaného športového areálu je atletická dráha, infraštruktúra na ľahkú atletiku, multifunkčné ihrisko na rôzne športové aktivity, tenisové ihrisko a ihrisko na plážový volejbal. "Vo viacúčelovom areáli je situovaný moderný atletický ovál s dĺžkou 300 metrov s tartanovou povrchovou úpravou a vyznačením čiar pre jednotlivé bežecké disciplíny. Nachádzajú sa tu taktiež atletické sektory na hodové, vrhačské a skokanské disciplíny," priblížila kvestorka PU Mária Nováková.

"Žiaden z atletických štadiónov v okolí nedisponuje klietkou pre hodové disciplíny a sektorom na skok o žrdi. Navyše v prípade skokov disponuje dvomi pieskovými doskočiskami, pričom jedno je špecificky určené na skok do diaľky a druhé na disciplínu trojskok s dodržaním parametrov medzinárodnej atletickej federácie (IAAF). Všetky atletické sektory disponujú certifikátom IAAF a spĺňajú tak prísne parametre na organizáciu súťaží," vysvetlil odborný asistent z Fakulty športu PU Pavol Čech.

V športovom komplexe sa nachádza aj tenisové ihrisko s kompletnou vybavenosťou. Ďalšími športovými plochami sú multifunkčné ihrisko, ktoré je upravené pre streetbasketbal a ihrisko pre plážový volejbal. "Pri rekonštrukcii sa myslelo aj na prípadných divákov a v areáli boli osadené dve tribúny s celkovou kapacitou vyše 270 miest na sedenie. Zrekonštruovaný areál je celý oplotený a osvetlený úspornými svietidlami," poznamenala Darina Gajdárová z Oddelenia technicko-prevádzkového úseku PU.

Téma TASR