Poslucháči VŠMU pozývajú na česko-slovenský večer v Redute

Školský servis, 16. marca 2018 13:44

Pri príležitosti 100. výročia založenia Československa je dramaturgia koncertu zostavená z diel slovenských a českých skladateľov.

Bratislava 16. marca (SkolskyServis.sk) - V rámci Junior cyklu sa po roku opäť predstaví v Slovenskej filharmónii Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení. Koncert sa uskutoční v stredu 21. marca 2018 o 18,00 hod. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave.

Symfonický orchester VŠMU Foto: VŠMUPri príležitosti 100. výročia založenia Československa je dramaturgia koncertu zostavená z diel slovenských a českých skladateľov.

V úvode zaznie orchestrálna predohra Jánošíkovi chlapci, op. 21 Alexandra Moyzesa, nasledovať bude Malá suita s passacagliou, op. 3 ESD 48b Eugena Suchoňa, ktorého 110. výročie narodenia uplynie práve v tomto roku. Na záver „slovenskej“ časti budú návštevníci počuť dielo Concertino pre klavír a orchester, op. 20 Jána Cikkera. Náročný sólový part zaznie v interpretácii Kristíny Smetanovej, poslucháčky 1. ročníka magisterského štúdia v triede prof. Idy Černeckej. Kristína Smetanová je držiteľkou dvoch prestížnych ocenení „Grand Prix“ na medzinárodnej súťaži vo Viedni „The 21st. Century Art“ (absolútny víťaz) a Yamaha Scholarship Award (1.miesto). Venuje sa tiež kompozícii, je členkou kapely Chick2Chick Trio a poznáme ju aj pod umeleckým pseudonymom Kriss Krimm. V roku 2014 debutovala piesňou „A psi brešú na poliach“ a následne piesňou „Wheels“.

Druhú „českú“ časť koncertu odštartuje symfonická báseň V Tatrách, op. 26 Vítězeslava Nováka. Koncert ukončí symfonická báseň Šárka z cyklu Má Vlast Bedřicha Smetanu.

Foto:


Orchester HTF-VŠMU sa na tomto jedinečnom podujatí predstaví aj tentokrát so slovenským dirigentom Mariánom Lejavom. Dirigent, skladateľ a pedagóg na Vysokej škole múzických umení uvádza často na pódiách koncertných domov hudbu súčasných slovenských a zahraničných skladateľov. Spolupracuje s viacerými koncertnými a opernými scénami – Operou SND v Bratislave, Štátnou operou a filharmóniou Košice, Slovenskou filharmóniou a od roku 2014 pôsobí ako šéfdirigent Prague Modern ensemble.V rokoch 2013 a 2016 získal Marián Lejava ocenenie Radio_Head Awards za Nahrávky roka v kategórii Klasická hudba.

Cieľom podujatia je prostredníctvom poslucháčsky zaujímavej dramaturgie diel slovenských a českých hudobných skladateľov a mladej energickej hry študentov VŠMU osloviť a prilákať okrem bežných návštevníkov koncertov predovšetkým generáciu mladých ľudí a študentov rôznych typov škôl, podporiť a rozvíjať výchovu mladých ľudí k hudbe a umeniu a zároveň ich oboznámiť nielen s klasickou českou, ale hlavne s našou domácou, slovenskou hudbou.

Tohtoročný koncert poslucháčov HTF-VŠMU zároveň otvorí program 6. ročníka konferencie Sympózium: Umenie/Hudba/Management, ktorej hostiteľom je tento rok HTF VŠMU v Bratislave a je organizovaná študentmi dramaturgie a manažmentu hudby Katedry teórie hudby. Uskutoční sa v dňoch 21. – 23. marca 2018.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

KONTAKTY, PREDAJ VSTUPENIEK:
Slovenská filharmónia: Medená 3, 816 01 Bratislava / www.filharmonia.sk

Téma TASR