Pablo Picasso

Eliška Trpíšková, 26. apríla 2018 10:07

Picasso bol géniom nielen španielskeho ale i svetového maliarstva.

Bratislava 26. apríla (SkolskyServis.sk) - Pablo Picasso sa narodil 25. októbra 1881 v Málage v Španielsku. Jeho otec José Ruiz Blasco sa venoval umeniu a od samého začiatku učil svojho syna maľovať. Zaujímavosťou je, že meno Picasso si nechal po matke Márii. Ako desaťročný namaľoval svoje prvé obrazy a ako pätnásťročný bol prijatý na umeleckú školu v Barcelone vďaka obrazu Ciencia y Caridad, ktorý znázorňoval doktora, mníšku, malého chlapca a chorú ženu ležiacu na posteli.

Pablo Picasso Foto: TASR
Jeho prácu možno rozdeliť na štyri etapy: obdobie modrej, obdobie ružovej, kubizmus a realizmus so surealizmom. V období modrej cestoval viackrát do Paríža a v roku 1904 sa tam usadil. Bohémske prostredie mesta ho fascinovalo natoľko, že začal znázorňovať ľudí v kaviarničkách a v uliciach Paríža aj na svojich obrazoch. Najznámejší obraz z tohto obdobia je Habitación azul (1901). V období ružovej sa Pablo Picasso zamiloval do ženy menom Fernande Olivier a svoju paletu farieb zmenil na ružovú a červenú. Obraz známy z tohto obdobia je napríklad Familia de acróbatas (1905). Medzi jeho tretiu a zároveň aj najznámejšiu etapu patrí kubizmus. Picasso a Georges Braque namaľovali v roku 1908 sériu krajiniek v štýle, v ktorom používali „maličké kocky.“ Tak vznikol výraz kubizmus. Témy, ktoré počas tohto obdobia najčastejšie používal boli hudobné nástroje, mŕtva príroda alebo taktiež maľoval aj portréty svojich kamarátov. Medzi najznámejšie obrazy patrí Daniel Henry Kahnweiler (1910) alebo Las señoritas de Avignon (1907), kde môžeme vidieť množstvo geometrických tvarov. Realizmus a surealizmus je ďalším obdobím, kedy sa Pablo Picasso zamiloval do mladej baletky menom Olga Koklova, s ktorou sa neskôr aj oženil. Picasso ju mnohokrát použil ako svoju múzu a namaľoval tak viacero jej portrétov. Taktiež sa venoval maľovaniu portrétov svojho jediného syna Pabla, ktorého môžeme vidieť vďaka obrazu Pablo vestido de Arlequín. Do tohto obdobia patria aj obrazy ako Tres mujeres en la fuente (1921) alebo Las flautas de pan (1923).

Nepochybne medzi najznámejšie a najdôležitejšie obrazy celej jeho kariéry patria El Guernica, Las señoritas de Avignon a Vasos y frutas. Obraz El Guernica je symbolom španielskej občianskej vojny a znázorňuje jeho hrôzy. Na obraze vidieť napríklad matku so svojím mŕtvym synom, zastreleného vojaka alebo ženu uväznenú v horiacej budove. Obraz Las señoritas de Avignon znázorňuje vrchol kubizmu a je v ňom použitá technika olejomaľby. Tú používa i v ďalšom obraze Vasos y frutas, kde je taktiež možné vidieť širokú škálu farieb, ktorú maliar použil. Znázorňuje poháre a ovocie položené na tácke na stole. Obraz El Guernica bol poslaný do New Yorku v 40. rokoch na žiadosť samotného Picassa a musel tam byť až do roku 1981, pretože maliar chcel, aby bol jeho obraz umiestnený v demokratickom Španielsku.

Momentálne sa obrazy slávneho španielskeho maliara nachádzajú najmä v múzeu v Barcelone, v Málage a v múzeu kráľovnej Sofie v Madride.

Pablo Picasso bol umelcom, ktorý sa nebál použiť nové techniky a štýly. Bol inšpirovaný svojím otcom, ktorý hral v jeho profesionálnej kariére dôležitú úlohu. Taktiež bol inšpirovaný láskou k žene a jednoducho sa nikdy nebál vyniknúť.

Eliška Trpíšková (Filozofická fakulta UK Bratislava, katedra žurnalistiky)

Mám 19 rokov a bývam v Novom Meste nad Váhom. Momentálne študujem na katedre žurnalistiky v Bratislave a vo svojom voľnom čase rada cestujem, spoznávam nových ľudí a učím sa nové veci. Mojim koníčkom je španielčina, keďže mojou strednou školou bolo Bilingválne slovensko-španielske gymnázium a krasokorčuľovanie, ktorému som sa aktívne venovala.

Téma TASR