Olympijský medailista v Bratislave

Laura Mlynárová, 2. mája 2019 10:51

Najväčšou hviezdou prestížneho plaveckého podujatia Orca Cup bol jednoznačne šesťnásobný olympijsky medailista László Cseh.

Bratislava 2. mája (SkolskyServis.sk) - Plavecké podujatie, ktoré bolo zároveň aj kvalifikačným na budúcoročné olympijské hry v Tokiu a tohtoročné majstrovstvá sveta v Južnej Kórei, sa konalo 26.-28. apríla na bratislavských Pasienkoch.
Orca Cup Foto: Laura Mlynárová

Organizátori sa každým rokom snažia „prilákať“ na preteky prekvapenie pre mladých účastníkov v podobe plavca zvučného mena. Tento rok sa im to podarilo na výbornú. Plavec svetovej extratriedy, akým je Lázsló Cseh sa na Slovensku predstavil vôbec po prvýkrát. Maďarský tridsaťtriročný pretekár je držiteľom 74 medailí z rôznych vrcholných podujatí, pričom tridsaťtrikrát sa stal európskym šampiónom v rôznych disciplínach a šesťkrát získal medailu na olympijských hrách. Reprezentant našich južných susedov vyhral vo všetkých disciplínach, v ktorých štartoval, a to v polohových pretekoch na 200 a 400 metrov a motýlika na 50, 100 a 200 metrov. Podľa slov jednej z rozhodkýň Sáry je László veľký sympaťák a normálny chalan bez akýchkoľvek hviezdnych manierov. Ochotne sa s každým odfotil, no svetlo reflektorov vraj nemá rád.
Foto: Laura Mlynárová

Náš seniorský reprezentant Tomáš Klobučník prekonal svoj vlastný rekord Orca Cupu na 100 metrov prsia. Čas 1:02:07 z roku 2013 prekonal časom 1:01:84. Okrem seniorskej kategórie sa na pretekoch plávalo aj v nižších kategóriách. Najmladší plavci boli vo veku 8 rokov. Zo zahraničných krajín mali zastúpenie Česká republika, Rusko, Ukrajina a Maďarsko.

Aká je na plaveckých pretekoch atmosféra?

Atmosféru z dejiska pretekov nám opísala členka rozhodcovského zboru Sára: „Preteky mali neopísateľnú atmosféru, ktorej prispeli najmä zahraniční pretekári. Veľmi sa mi páči ako sa navzájom povzbudzujú napríklad v českých tímoch. To vyburcovalo aj iné tímy k ešte hlasnejšiemu povzbudzovaniu.“ Šport podporuje spolupatričnosť a najkrajšie podľa Sáry je, keď celý tím skanduje a tlieska svojmu súťažiacemu pri priaznivom výsledku.

A v čom spočíva také „rozhodcovanie“ na plaveckých pretekoch? „Kontrolujeme dohmaty plavcov na obrátkach, kontrolujeme, či je každý pretekár vo svojej dráhe a ešte meriame ručne čas, keby náhodou zlyhal elektronický systém merania času Omega,“ vraví Sára. Ako často sa deje, že tento systém zlyhá? „Nám sa to sem-tam stane, ale na veľkých podujatiach ako sú napríklad olympijské hry, tam skoro nikdy. Merací systém na vrcholných podujatiach býva prepracovanejší. Práca rozhodcov tam v podstate spočíva iba v kontrole plavcov na obrátkach,“ vysvetľuje.

Najväčšou hviezdou prestížneho plaveckého podujatia Orca Cup bol jednoznačne šesťnásobný olympijsky medailista László Cseh. Foto: Laura Mlynárová


Laura Mlynárová

Laura Mlynárová (Univerzita Komenského v Bratislave)

Som študentkou žurnalistiky, ktorú fascinuje svet a ľudia okolo nej.

Téma TASR