Očami študenta: Prečo študovať na vysokej škole?

Matúš Líškay, 7. decembra 2018 9:35

Na konci strednej školy čaká všetkých študentov náročné rozhodnutie či pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Mnohí študenti však majú z vysokej školy strach. Je naozaj dôvod mať obavy?

Ilustračné foto Foto: Jozef Ďurník/TASR


Bratislava 7. decembra (Skolskyservis.sk) - Štvrtý ročník strednej školy je charakteristický nielen maturitnou skúškou, ale aj podaním prihlášok na vysokoškolské štúdium. Toto rozhodnutie výrazne ovplyvní akým smerom naše kroky budú smerovať.

Rodičia určite chcú, aby ste vysokej škole dali aspoň šancu. Niektorí ale neveria, že im bude k niečomu užitočná, pretože "stredná škola im nedala nič". Netreba zabúdať na fakt, že vysoká škola nie je to isté ako stredná škola. Tu je niekoľko dôvodov prečo je to tak.

Život na internáte

Vychovávateľky na stredoškolskom internáte určite neboli najpríjemnejšie (česť výnimkám). Na vysokoškolskom internáte si môžete prísť aj odísť kedy chcete a nikto to nerieši. Na niektorých internátoch sa dá jednoducho prepašovať priateľka, priateľ, kamarátka či kamarát bez povšimnutia.

Určite sa nevyhnete ani izboviciam a chodboviciam, počas ktorých zistíte, s kým to vlastne bývate. Vysokoškolské internáty sú skvelým miestom na spoznanie nových ľudí. Všetci ste predsa na jednej lodi a musíte držať spolu.

Internát sprevádzajú aj rôzne študentské párty, organizované v strede týždňa. Najmä utorkové a stredajšie noci internáty rapídne ožijú, študenti vymetajú parkety alebo si doprajú nejaké to pivko.

Výučba a jej priebeh
Na vysokej škole prednášajú skúsení ľudia z branže a radi vám pomôžu s vaším štúdiom či praxou. Univerzity sa snažia spestriť svojim študentom program prednáškami či diskusiami s prezidentom, politikmi i nositeľmi významného ocenenia. Škola a samotné fakulty taktiež organizujú množstvo podujatí stojacich za návštevu.

Prednášky sú síce o niečo dlhšie, ako na strednej škole, ale nie je to nič hrozné. Často mávajú charakter diskusie, takže môžete prezentovať svoj názor a počuť aj názor iných.

Malou zmenou sú pauzy medzi jednotlivými prednáškami (nie je to však pravidlo) trvajúce aj 2-3 hodiny. Vyplniť čas môžete dobrým obedom, kávou alebo študovaním. Výber je len na vás.

Známostí nie je nikdy dosť

Univerzita ponúka spoznať a nadviazať kontakt s vplyvnými a úspešnými ľuďmi. Samozrejme, platí to obojstranne. Nikde nie je napísané, že vás neoslovia sami. Prichádza s nimi možnosť rôznej spolupráce, ponuky zaujímavých pracovných pozícií a zisk mimoriadne cenných skúseností. Komunikatívnosť, iniciatívnosť a vytrvalosť sú kľúčom k úspechu, treba ich len správne využiť.

Nemožno zabúdať na spolužiakov z vyšších ročníkov. Práve oni majú k dispozícii učebné materiály a množstvo iných vecí, ktoré neskôr budete potrebovať.

Bez práce nie sú koláče

Veľká časť študentov popri štúdiu aj pracuje. Pár eur do vačku určite poteší a situáciu uľahčíte sebe aj rodine. Okrem iného, ukážete istú mieru samostatnosti a zodpovednosti Prácou sa dá tiež veľmi efektívne a prospešne využiť voľný čas.

Veľkou výhodou pre prácu je najmä rozvrh, ktorý je možné prispôsobiť zmenám, resp. zmeny si prispôsobiť rozvrhu. Aj zamestnávatelia sa snažia vyjsť čo najviac v ústrety a dá sa s nimi ľahko dohodnúť.

Zodpovednosť

Je pravdou, že učitelia na stredných školách musia častokrát donútiť žiakov k štúdiu. Majú rolu akýchsi „rodičov pre školu“.
Univerzita ponúka život na voľnej nohe. Pravidlo je tvrdé, ale spravodlivé – ak nerobíš, poletíš. Študent na vysokej škole nesie na ramenách určite väčšiu zodpovednosť ako študent na strednej škole.

Znamená to, že je v úmysle každého jedného úspešne ukončiť štúdium so ziskom titulu. Popritom sa naučíte byť zodpovednými spolužiakmi a kolegami.

Ach, to skúškové

Zabudnite na koncoročné vysvedčenia. Na univerzite ťa čaká skúškové obdobie. Počas neho sa všetci učia na nadchádzajúce skúšky.

Úspešne zvládnutá skúška znamená zisk kreditov potrebných pre štúdium. Je to niečo ako koncoročný test, avšak náročnejší a dôležitejší. Pripraveného ale nič neprekvapí. A ak aj náhodou prekvapí, stále sú k dispozícii opravné termíny.

Téma TASR