O víťazstve Fight Girl rozhodli aj slovenské deti

TASR, 6. mája 2019 13:06

Deti v bratislavskom Kine Lumiére sa prostredníctvom živého vysielania prepájali so zvyškom sveta.

Detská porota Foto: TASR


Bratislava 6. mája (TASR) - Z mladých filmových fanúšikov sa v nedeľu (5. 5.) na jeden deň stali ozajstní porotcovia v hlasovaní, ktoré sa konalo v 34 krajinách. Najvyšší počet hlasov získal film Fight Girl o vytrvalosti mladej kickboxerky. "Deti v bratislavskom Kine Lumiére sa prostredníctvom živého vysielania prepájali so zvyškom sveta. Slávnostné odovzdávanie ceny bolo v centrále podujatia, v nemeckom Erfurte, kde cenu odovzdali tvorcom filmu," TASR o Cene mladého publika 2019 informoval Marek Suchitra.

Počas dňa deti pozerali tri filmy vybrané Európskou filmovou akadémiou. "Po každom premietaní mladí filmoví nadšenci živo diskutovali medzi sebou o kvalitách filmu. Pod vedením lektoriek dospeli ku kritickým názorom, čo je aj cieľom podujatia," dodal s tým, že spoločnou témou všetkých troch vybraných titulov bolo podľa detí priateľstvo. "Zároveň sa snímky dotýkali aj citlivejších tém akými sú šikana, rodinné problémy alebo snaha zapadnúť do kolektívu."

Najviac deti zaujal film Fight Girl, príbeh 12-ročnej Bo, ktorá sa po rozchode rodičov a náročnom sťahovaní na predmestie, náhodou dostane ku kickboxu. Ukáže sa, že má prirodzený talent a tak sa snaží dostať do národnej súťaže. Problémom sú však jej emócie. Bo sa musela naučiť trpezlivosti, zdržanlivosti a akceptovať, že nie všetko môže mať pod kontrolou. O niečo menej hlasov získala v Bratislave road-movie Los Bando, ktorá sledovala dvoch kamarátov na ceste k splneniu sna. Bláznivý príbeh o odvahe a priateľstve mladej rockovej kapely dvoch najlepších kamarátov, Grima a Axela, dokázal, že dôležitejšie ako vyhrať je zúčastniť sa. Tretie miesto miestneho hlasovania patrilo filmu Old Boys z prostredia internátnej školy. Klasický príbeh ľúbostného trojuholníka končí netradične. V boji o dievča Agnes nevyhráva ani knihomoľ a outsider Amberson, ale ani favorit školy, pôvabný Winchester. Ich cesty sa rozchádzajú, keď každý z nich spozná svoje hodnoty a miesto vo svete.

"Pre deti je veľmi dôležitý aj pohyb a aktivita medzi filmami a toho sa ujali členovia občianskeho združenia Púpava. Najväčšou atrakciou boli improvizačné divadelné hry, ktoré deti hrali v kostýmoch," poznamenal Suchitra k podujatiu, na ktorom dostali deti tiež šancu zaregistrovať sa do castingovej agentúry.

Podujatie zorganizovalo občianske združenie Boiler v spolupráci s Európskou filmovou akadémiou.

Téma TASR