Nová budúcnosť online sveta, alebo len uponáhľaný ošiaľ?

Katarína Winklerová, 13. marca 2019 12:01

Ľudia už nemusia písať zdĺhavé e-maily a nekonečne dlho čakať na odpovede. Existuje totiž robot, ktorý s vami komunikuje okamžite a ponúka vám niekoľko možností. Hovoríme o Chatbotovi.

Bratislava 13. marca (SkolskyServis.sk) - Ako taký Chatbot v skutočnosti funguje ozrejmila doktorandka Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave – Karin Kubíková, ktorá sa touto témou zaoberá.

Ilustračné foto Foto: TASR/Dano Veselský


Na akom princípe funguje chatbot?

Chatboty fungujú na princípe programovacieho jazyka. To znamená, že ide o umelú inteligenciu, ktorú dopredu nakonfigurujú na základe kľúčových slov. Následne Chatbotov obsluhujú daní agenti. Konfigurácia závisí už od daného človeka/klienta. Ten sa rozhoduje, či pôjde o jednoduchého Chatbota, alebo pôjde o zložité algoritmy. Dajú sa tam dať rôzne hry, prípadne obsahové weby. Z toho vyplýva, že Chatbot môže byť rozsahovo odlišný, záleží skutočne len od klienta, akú má predstavu.

Aké sú najväčšie (ne)výhody?

Najväčšia výhoda je práve to, že ide o novodobú technológiu. Nakoľko ustupuje doba kliku, textu a prichádza doba hlasu spolu s virtuálnymi asistentmi. Rozmach týchto Chatbotov a umelej inteligencie ešte len príde. Čo sa týka nevýhod, nemôžu si to dovoliť malé firmy z finančných dôvodov. Bavíme sa približne o 8000 €. Existuje však aj základný Chatbot, ktorý sa pohybuje okolo 3000 €, ale vo všeobecnosti ako najväčšiu nevýhodu by som videla práve cenu.

Kto na Slovensku disponuje takouto umelou inteligenciou?

Pre mňa bol prelomovým Chatbotom – Chatbot z Tatra banky. Okrem nej aj VÚB. Využívajú ju teda zatiaľ najmä banky, alebo veľké firmy, na to aby nemuseli zamestnávať nejakého špecialistu, ale na to, aby jednoducho bázu znalostí mohli využívať pomocou umelej inteligencie. V oblasti žurnalistiky zaviedol pokusného Chatbota do Messengera Denník N. Povedala by som, že sa postupom času budú inšpirovať viaceré médiá vo využívaní takýchto algoritmov.

Človek teda vidí, že nekomunikuje s človekom ale s automatom?

Áno, človek je schopný rozoznať to. Každopádne aj Chatboty sa vyvíjajú a ich jazyk sa neustále zdokonaľuje. Stáva sa ľudskejším. V budúcnosti teda bude tento jazyk omnoho lepší a prirodzenejší. Myslím si však, že my ľudia predsa len dokážeme sprostredkovať informácie svojským spôsobom a takú tú „iskru“ máme nenahraditeľnú.

V prípade, že nastane nejaký problém v komunikácii medzi Chatbotom a druhou stranou, môže do komunikácie zasiahnuť človek. To potvrdila digitálna marketingová agentúra PS:Digital, ktorá sa špecializuje na social media: „Áno, za Chatbota sa dá odpovedať v reálnom čase“.

Ondrej Macko, šéfredaktor redakcie TOUCHIT, ktorý sa zaoberá mobilnou komunikáciou a multimédiami vidí tiež pozitíva v zavedení takýchto Chatbotov. Výhodou môže byť podľa neho napríklad to, že tento robot pracuje neustále. Ďalším plusom je to, že sa dá použiť vo viacerých jazykoch, hlavne pre nadnárodné firmy, pre ne majú tieto algoritmy jednu bázu znalostí, a k tomu je povedzme nejaký jazykový balíček, ktorý umožňuje prevádzkovať Chatbota vo viacerých zastúpeniach napr. v bankách. Ľudia už nechcú čakať. Chcú odpoveď hneď, to takýto robot - automat ponúknuť dokáže – rýchlu odpoveď. Vo svetových jazykoch dokáže už človeku porozumieť. Ak sa spätne pozrieme, napríklad do takého Iphonu prišla virtuálna asistentka Siri, ktorá umožnila komunikáciu. Najčastejšou platformou využitia textových algoritmov je práve Messenger od Facebooku. Ondrej Macko si však nevie predstaviť jeho využitie napríklad v umení. Ako to teda je, vystačí si človek len s technikou? Vzťahy sa predsa nedajú len tak nahradiť. Potrebujeme ľudský kontakt. Hoci určite by sa dal naprogramovať robot napríklad do manželstva, ktorý by nám pritakával a vyhli by sme sa tak nedorozumeniam alebo konfliktom. Len či by sme v takomto „zväzku“ vedeli zotrvať.

Katarína Winklerová (Filozofická fakulta UK - Katedra žurnalistiky)

Kreativita, pohotové reakcie, rýchla učenlivosť, ochota, otvorený, priateľský prístup. Vzťah k hudbe, umeniu, deťom. Baterky si dobíjam prostredníctvom športu, čítania kníh, či spievaním na rôznych akciách.

Téma TASR