Nezvyčajné fóbie

Tatiana Balážová, 4. decembra 2017 9:28

Existujú fóbie, ktoré sú pomerne bežné a každý ich pozná. Potom tu ale sú priam až bizarné fóbie, o ktorých sa vie len veľmi málo.

Ilustračné foto Foto: TASR/APBratislava 4. decembra (SkolskyServis.sk) - Ľudia mali už oddávna strach z neznámych vecí. Keď nevedeli, čo je dážď a prečo vzniká, mali pred ním pochopiteľne rešpekt. Pomaly sa však začali bližšie oboznamovať so zákonitosťami prírody, a ako sa z neznámych vecí začali stávať bežné, aj strach opadával.

Pochopiteľne, u niektorých ľudí strach z istých vecí nikdy úplne nezmizol. Mnohým naháňajú husiu kožu uzavreté priestory, iným zase pavúky či hady. V poslednej dobe však vychádzajú na povrch aj menej zvyčajné fóbie, ktoré trápia ľudí.

Predstavte si, že sa prechádzate v parku počas teplých letných dní. Slnko príjemne hreje a vy sa dostanete ku jazierku s kačkami. Zrazu vás prepadne úzkosť, máte nepríjemný pocit a dostanete záchvat paniky. Pri takýchto príznakoch pri pohľade na kačku je dosť možné, že trpíte anatidaefóbiou. Ide o strach z toho, že vás pozoruje kačka. Často krát však ľudia trpiaci touto fóbiou neberú do úvahy miesto kde sa nachádzajú, teda nemusia byť v blízkosti pekného jazierka s kačkami. Obyčajne človek, ktorý má anatidaefóbiu má strach nielen z pohľadov kačiek, ale všetkého vodného vtáctva.

Najpríjemnejší pocit po vyčerpávajúcom pracovnom dni je si večer ľahnúť pod teplú perinu a vydať sa do ríše snov. Ľudia trpiaci somnifóbiou si tento pocit nedokážu vychutnať, pretože majú strach zo spánku. Ten môže prameniť z opakujúcich sa nočných môr alebo pocitu, že sa zo spánku už neprebudia. Je samozrejmé, že strach zo spánku ovplyvňuje človeka veľmi negatívne či už psychicky, ale aj fyzicky.

Jednou z najmenej rozšírených, no o to bizarnejších fóbií, je takzvaná levofóbia. Ide o špecifický prehnaný strach z vecí, nachádzajúcich sa po ľavej strane tela. Väčšinou sa objavuje u pravákov, ktorí majú pocit, že ich nedominantná strana je zraniteľnejšia. V niektorých kultúrach vychovávajú deti odmalička, aby boli praváci, hoci to nie je v ich predispozícii. Práve to môže byť zdrojom chorobného strachu. Opakom levofóbie je dextrofóbia, čiže strach z vecí po pravej strane tela.

Hádam najparadoxnejšou fóbiou v dnešnom svete je fobofóbia. Jedinec ňou trpiaci pociťuje obrovskú úzkosť z rozvoja akejkoľvek vlastnej fóbie. Ide vlastne o strach zo strachu. Prejavuje sa podobne ako ostatné fóbie – potením rúk, úzkosťou, plytkým dýchaním a nevoľnosťou.

Zbaviť sa akejkoľvek fóbie je pomerne ťažká úloha, keďže často ani nevieme vysvetliť, prečo strach v daných situáciách pociťujeme. Avšak už len rozhodnutie bojovať s fóbiami je dôležitým krokom ku ich úplnému vymiznutiu.

Tatiana Balážová (Univerzita Komenského)

Momentálne študujem na Univerzite Komenského v Bratislave odbor žurnalistika. V budúcnosti by som sa chcela venovať práve novinárstvu a pracovať v printových médiách.

Téma TASR