Najväčšia z najmenších - Andorra

Ľudmila Kuľhová, 7. mája 2018 9:32

Andorra je najväčší z najmenších európskych miništátov. Táto zaujímavá krajina, ktorá dnes oslavuje 25 rokov odkedy získala štatút suverénneho kniežatstva s vlastnou ústavou, má rozhodne čo ponúknuť.

Bratislava 7. mája (SkolskyServis.sk) - Andorra je kniežatstvo nachádzajúce sa v Pyrenejach, na hraniciach Francúzska a Španielska. Na čele tohto európskeho miništátu stojí francúzsky prezident spolu s biskupom zo španielskeho Seo de Urguel. V skutočnosti ale Andorru spravuje tzv. generálna rada, ktorá má dvadsaťštyri členov, z ktorých dvanásti zastupujú francúzsku stranu a dvanásti španielsku. Niet sa preto čo čudovať, že hoci oficiálnym jazykom je katalánčina, bežne sa tu dorozumiete aj po francúzsky.
Foto:

Vďaka svojej polohe, na hraniciach dvoch vyspelých krajín, sú dejiny tohto malého pyrenejského štátu spojené s Francúzskom a Španielskom už od roku 1278 – vtedy si tieto dve krajiny rozdelili moc nad Andorrou. 14. marca 1993, bola v referende schválená nová ústava, podľa ktorej sa má krajina stať plne nezávislým štátom. A teda presne pred 25 rokmi, 4. mája 1993 sa Andorra stala parlamentnou demokraciou.

Štátik, v ktorom žije približne 85 000 obyvateľov, čerpá hlavné príjmy z cestovného ruchu, ročne ho navštívi asi 8 miliónov turistov. Už len to, že je obklopená skoro 3000 metrov vysokými horami sem láka mnoho turistov. Avšak naj-navštevovanejším mestom je hlavné mesto Andorra La Vella. Podľa rôznych turistických portálov sa oplatí navštíviť hlavne vidiek. Dedinky majú zachovanú pôvodnú architektúru, a takmer všade sa dodnes zachovali románske kostoly vo svojej pôvodnej podobe.

Turizmus je tu rozvinutý nielen vďaka pamiatkam a prírodným krásam, ale aj vďaka tomu, že v Andorre nakúpite tovar bez dane. Neplatia sa tu žiadne dane z prímov, iba štvorpercentná daň z pridanej hodnoty. Vidina dobrého nákupu sem láka hlavne Francúzov a Španielov, od roku 2002 to majú ešte jednoduchšie, keďže v Andorre sa začalo platiť eurom.

Priemysel a poľnohospodárstvo sú tu veľmi málo rozvinuté, v poľnohospodárstve prevláda hlavne chov oviec, keď vezmeme do úvahy že Andorra je roztiahnutá v šiestich údoliach je to celkom prirodzené.

Každopádne toto maličké kniežactvo je veľmi zaujímavé ako históriou, polohou tak aj obchodom a turistické portály sa zhodujú, že sa oplatí navštíviť ho.

Téma TASR