Na PU vystavuje Prokip Kolisnyk diela vytvorené originálnou technikou

TASR, 22. novembra 2017 14:37

Na výstave nazvanej Čarunka farieb prezentuje maľbu, kresbu a grafiku s využitím originálnej techniky.

Prešov 22. novembra (TASR) – Ukrajinský výtvarník Prokip Kolisnyk vystavuje v Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity (PU) v Prešove. Na výstave nazvanej Čarunka farieb prezentuje maľbu, kresbu a grafiku s využitím originálnej techniky. Sprístupnená bude do 9. februára 2018. Informovala o tom hovorkyňa PU Anna Polačková.

Na PU vystavuje Prokip Kolisnyk diela vytvorené originálnou technikou Foto: PU PrešovNávštevníci si môžu pozrieť 45 diel, ktoré umelec vytvoril v rôznych obdobiach jeho tvorby. V týchto priestoroch vystavuje už po piaty raz, tentoraz zaujal najmä svojskou technikou maľovania. Kurátor výstavy Peter Kocák z Katedry výtvarnej výchovy a umenia Filozofickej fakulty PU uviedol, že jeho najnovší cyklus veľkoformátových malieb začal stavať ako architekt. Výsledkom je veľmi zaujímavá 3D maľba.

"Celé plátno obrazu je akoby prekrižované siločiarami farebných ideí. Obraz je doslova fyzicky prevrstvený nitkami a špagátmi, takže vzniká zložitá vrstevnatá textúra, na ktorej a tiež aj v jej vnútri sa objavuje takmer trojrozmerné zobrazenie nejakého motívu, najčastejšie figúry. Pred divákom sa z diaľky vynára zdanlivo dvojrozmerný, plochý obraz s takmer klasickou kompozíciou, ale pri bližšom pohľade je zaujímavé práve to, ako je na ňom zobrazená polofigúra. Napnutými špagátmi (siločiarami) maliar upútava pozornosť diváka na miestach, ktoré považuje za najdôležitejšie a posilňuje ich výrazným vrstvením farby. Ďalej nasleduje nespočetné množstvo lazúr. A ďalšie a ďalšie vrstvenia...," opísal originálnu techniku ukrajinského umelca Kocák.

Na vernisáži Kolisnyk predstavil aj svoju knihu esejí a poviedok Čarunka mystérií, ktorú vydal Spolok ukrajinských spisovateľov na Slovensku s finančnou podporou Literárneho fondu. Vysvetlil aj význam slova Čarunka (z ukrajinského), ktoré spája výtvarné aj literárne diela významovo i ideovo. Ide o najmenšiu bunku včelieho plastu (voštiny), ktorá je základom včelieho medonosného úľa a symbolizuje bunku života – života plného farieb a mystérií.
Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac