Na FA STU prezentujú najlepší slovenský komunikačný dizajn

TASR, 8. októbra 2018 14:14

Slávnostné vyhlásenie mien autorov ocenených diel sa uskutoční v piatok 12. októbra v Novej Cvernovke.

Bratislava 8. októbra (TASR) – Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity (STU) je miestom výstavy prác finalistov Národnej ceny za dizajn 2018 - Komunikačný dizajn. Finále 15. ročníka súťaže priblížili organizátori v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave. Slávnostné vyhlásenie mien autorov ocenených diel sa uskutoční v piatok 12. októbra v Novej Cvernovke. Verejnosť sa dozvie mená víťazov v jednotlivých kategóriách a zároveň meno osobnosti, ktorá získa Cenu za kultúrny prínos v oblasti dizajnu.
Foto:

Národná cena za dizajn je najvyšším ocenením v oblasti dizajnu, ktoré spoločne vyhlasujú Slovenské centrum dizajnu a Ministerstvo kultúry SR. Od roku 2015 sa striedavo hodnotí a prezentuje produktový a komunikačný dizajn. Aktuálny ročník patrí komunikačnému dizajnu a prácam, ktoré boli zrealizované počas rokov 2016 a 2017. "Prihlásilo sa 252 prác, porota bola dosť prísna, ale napriek tomu postúpilo do druhého kola 160 prác. Na výstave vidíme 87 prác, z ktorých už sú tie ocenené, podľa súčasných odborníkov najlepšie za posledné dva roky," informovala riaditeľka Slovenského centra dizajnu Mária Rišková.

Do NCD bolo možné prihlasovať práce v troch kategóriách - Profesionálny dizajn, Študentský dizajn a Dizajn s pridanou hodnotou. Prihlasovanie prebiehalo do 25. apríla a prihlásené práce v dvoch kolách v priebehu mája a júna hodnotila odborná medzinárodná porota v zložení Eva Kašáková, Juraj Blaško, Aysegül Izer, Kathrin Pokorny-Nagel, Marek Pistora a Sven Lindhorst-Emme. "Porotu sa nám podarilo zostaviť z dizajnérov z Nemecka, Rakúska, Turecka, Poľska a ČR, mnohí z nich sú pedagógovia, alebo dlhé roky vedú svoju vlastnú prax," doplnila k porote jej predsedníčka, zároveň kurátorka výstavy finalistov a dizajnérka Eva Kašáková. "Na začiatku sme si dali métu, že chceme naozaj vybrať len to najlepšie, aj keby to znamenalo, že výstava bude veľmi malá," poznamenala k hodnoteniu poroty, ktorá sa "zhodla v posudzovaní funkčnosti, kvality spracovania, aktuálnosti či inovatívnosti zvoleného vizuálneho jazyka a pochopiteľnosti u konečného používateľa". Výsledkom hodnotenia je výber prác, ktoré postúpili na výstavu, voľba ocenených v jednotlivých kategóriách, udelenie špeciálnej Ceny poroty a Ceny za kultúrny prínos v oblasti dizajnu.

Verejnosť si bude môcť pozrieť 15. ročník súťaže, rozhodnutia poroty a jej výber prác od 9. októbra do 25. novembra na Fakulte architektúry STU. Expozícia sa koná na dvoch miestach. Prvá časť - uvítacia, ideová je vo foyer budovy, druhá, ktorá má podobu klasickej prehliadky prác finalistov, je v priestoroch bývalej kotolne upravených na výstavné priestory. O priestorové riešenie výstavy sa postarala dvojica dizajnérov Matúš Lelovský a Peter Liška.

Aj tento rok má NCD vo svojom programe sprievodné podujatia, ktoré reflektujú niektoré otázky dizajnérskej praxe aj aktivity pre širšiu verejnosť. V odbornej časti programu figurujú podujatia na témy spolupráce architektov a grafických dizajnérov alebo verejných súťaží. Piatkovému galavečeru bude predchádzať konferencia In The Midl Forum, ktorej témou je spolupráca medzi klientom a dizajnérom. Program dopĺňajú komentované prehliadky výstavy NCD 2018 - KD, ktoré sa budú konať mesiac po sebe - 25. októbra a počas finisáže 25. novembra. Podrobný program nájdu návštevníci na sociálnych sieťach a webstránke Slovenského centra dizajnu.

Novinkou 15. ročníka NCD je sprievodný web. "Všetky práce finalistov si ľudia môžu pozrieť buď na výstave, alebo online na blogovej stránke www.ncd2018.tumblr.com," povedala pre TASR Kašáková k webovej prezentácii, ktorá obsahuje krátke popisy v slovenskom aj anglickom jazyku a fotografie prác všetkých vystavujúcich.


Téma TASR