Mýty v ekonomike

Monika Olejárová, 17. februára 2017 14:32

Na Slovensku koluje množstvo mýtov o verejných financiách, mzdách a ekonomike. Častokrát si ľudia na základe týchto mýtov vytvoria nereálne predstavy o problémoch a riešeniach našej krajiny.

15. februára 2017 sa študenti Ekonomickej univerzity mali možnosť otestovať, či tiež podliehajú mýtom, alebo vedia veľmi fakticky zhodnotiť stav slovenskej ekonomiky Foto: EUBABratislava 17. februára (SkolskyServis.sk) - 15. februára 2017 sa študenti Ekonomickej univerzity mali možnosť otestovať, či tiež podliehajú mýtom, alebo vedia veľmi fakticky zhodnotiť stav slovenskej ekonomiky.
Podujatie Mýty v ekonomike organizovala Monika Olejárová, študentka Sokratovho inštitútu a Ekonomickej univerzity. Prednášal Radovan Ďurana, analytik inštitútu INESS.


Prednášky sa zúčastnilo vyše 70 študentov, ktorí hneď v úvode súťažili o poukážku na nákup v kníhkupectve. Študenti mali za úlohu odhadnúť počet policajtov, objem vybratých daní, či výdavky štátu na sociálne dávky pre Rómov. Tieto otázky sa následne stali aj predmetom diskusie.


Poslucháči sa pozreli na obľúbené mýty zo sféry verejných financií, ktoré kolujú na Slovensku. Dozvedeli sa, koľko stojí vzdelanie jedného študenta a diskutovali, prečo sa aj napriek tomu hovorí o bezplatnom školstve. Pozreli sa aj na mýtus, podľa ktorého sú sociálne dávky pre Rómov jedným z problémov verejných financií. Mnoho študentov odhadovalo, že dávky pre Rómsku komunitu tvoria vyše 10% výdavkov verejných financií, hoci je tento podiel podstatne nižší. Okrem toho sa venovali aj otázke, či sa štát prioritne stará o ľudí v núdzi, alebo vynakladá viac prostriedkov na iné oblasti verejnej správy, ako napríklad železnice.


Diskusia bola veľmi živá, študenti mali možnosť pracovať aj s Vesmírom verejných výdavkov, vďaka ktorému si vytvorili lepšiu predstavu o objeme financií vo verejnej správe.


Téma TASR