Múzeum podpísalo memorandum o spolupráci s Jagelonskou univerzitou

TASR, 12. januára 2018 8:45

Memorandum o spolupráci s Jagelonskou univerzitou v Krakove a Spolkom Slovákov v Poľsku podpísalo začiatkom tohto roka Ľubovnianske múzeum.

Stará Ľubovňa 12. januára (TASR) - Jeho riaditeľ Dalibor Mikulík uviedol, že prioritou spolupráce je pátrať po historických udalostiach v pohraničí a následne ich prezentovať verejnosti.

"Na Ľubovnianskom hrade sa v minulosti stretávali korunované hlavy Poľska a Uhorska. Rozhodovali aj o osude súdobej Európy. My sme boli 360 rokov súčasťou poľskej histórie a Jagelonská univerzita má vo svojich fondoch a zbierkach množstvo vecí týkajúcich sa hradu. Majú mnohé krásne podoby hradu, ktoré boli vytvorené v 18. a 19. storočí, sú tam kresby aj iné archívne materiály, je tam toho veľmi veľa ukrytého, určite budeme z toho prekvapení," upozornil Mikulík. Predpokladá, že niektoré z týchto materiálov by sa mohli v budúcnosti aj vďaka deklarovaní spolupráce dostať priamo na hrad a vidieť by ich tak mohla aj laická verejnosť.

Jagelonská univerzita v Krakove, založená v roku 1364, patrí k najstarším na svete a jej osobnosti ako kráľ Kazimír III. Veľký, kráľ Vladislav Jagelonský či kráľovná Hedviga ju historicky spájajú s Hradom Ľubovňa. Aj to je dôvod, prečo chcú obe organizácie spolupracovať.


Téma TASR