Mozaika levočskej Madonny v Krakove

František Trstenský, 17. augusta 2017 9:30

V sobotu 12. augusta 2017 bola v Centre svätého Jana Pavla II. požehnaná mozaika, ktorá pripomína návštevu prvého slovanského pápeža na Marianskej hore v Levoči v roku 1995.

V sobotu 12. augusta 2017 bola v Centre svätého Jana Pavla II. požehnaná mozaika, ktorá pripomína návštevu prvého slovanského pápeža na Marianskej hore v Levoči v roku 1995. Foto: TASRRužomberok 17. augusta (SkolskyServis.sk) - Málokto však vie, že táto myšlienka sa zrodila počas púte zamestnancov Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) do Krakova. Minulý rok 13. septembra v rámci Roka milosrdenstva si zamestnanci KU pred začiatkom nového akademického roka vykonali duchovnú púť do Svätyne Božieho milosrdenstva v Krakove. Duchovne ich vtedy sprevádzal Mons. Stanislav Stolárik, rožňavský biskup, ktorý slávil svätú omšu. Po jej skončení navštívili zamestnanci KU aj neďaleké Centrum svätého Jána Pavla II. Keď v dolnej kaplnke, kde boli obrazy pútnických miest, ktoré počas svojho pontifikátu navštívil svätý Ján Pavol II., videl otec biskup Stolárik voľné miesto, spontánne zvolal: „Spišiaci, tu musí byť levočská Panna Mária.“Rektor KU Mons. prof. Jozef Jarab: „Bol som prítomný pri slovách, ktoré vyriekol otec biskup Stolárik, za ktoré som mu veľmi vďačný. Hneď som kontaktoval nášho diecézneho otca biskupa Sečku a levočského pána dekana a veci sa dali do pohybu.“

Celý návrh realizoval Mons. prof. František Dlugoš, dekan farnosti Levoča a profesor na KU. V októbri 2016 vycestoval za vtedajším krakovským arcibiskupom, kardinálom Stanisławom Dziwiszom a dostal súhlas na umiestnenie mozaiky s výjavom levočskej Panny Márie. Mozaiku vyhotovili umelci z talianskej Verony. Bohoslužbu viedol krakovský emeritný arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz za prítomnosti spišského biskupa Mons. Štefana Sečku a rožňavský biskupa Mons. Stanislava Stolárika.

Téma TASR