Mini-Erasmus, za dverami vysokých škôl

Laura Mlynárová, 24. novembra 2017 9:35

Príležitosť okúsiť vysokoškolský život na vlastnej koži. To ponúkol projekt organizácie Future Generation Europe, Mini-Erasmus, vybraným stredoškolákom z celého Slovenska.

Bratislava 24. novembra (SkolskyServis.sk) - V dňoch 19.-22. novembra otvorili vysoké školy svoje brány viac ako 500 študentom z rôznych stredných škôl, z celého Slovenska. Projekt sa začal v aule Stavebnej fakulty, Slovenskej technickej Univerzity, kde organizátori oboznámili študentov s programom nasledujúcich dní. Program bol pomerne pestrý.
Ilustračné foto Foto: http://futuregenerationeurope.euAk si myslíte, že Mini-Erasmus bol, len o vysedávaní na prednáškach a seminároch ste na omyle. Organizátori ponúkli účastníkom aj širokú škálu motivačných prednášok, workshopov, či diskusií, ale aj voľnočasových aktivít. Pre ľudí, ktorí majú potrebu zvyšovať si hladinu adrenalínu v krvi boli, pripravené motokáry. Tí, ktorí naopak preferujú pokojnejšie posedenia a rozhovory pri teplom čaji, si určite nenechali ujsť Kecy Večer. Ďalšou obohacujúcou skúsenosťou bol pre študentov určite Networking Night. Pri panelových diskusiách sa účastníci stretli možno aj so svojimi budúcimi zamestnávateľmi.

Mini-Erasmus, sa ako inak, zakončil rozlúčkovou párty. Pri všetkých tých užitočných informáciách a radách sa nemohlo zabudnúť ani na zábavu.

Ako bývala účastníčka tohto projektu, nesmierne oceňujem a musím vyzdvihnúť prácu organizátorov. Robia všetko preto, aby stredoškolákom čo najlepšie predstavili, nielen samotné vysokoškolské prostredie, ale tiež ich motivovali k zodpovedným rozhodnutiam do budúcnosti. Mini-Erasmus mne osobne, ponúkol nazbierať neoceniteľné skúsenosti, ktoré mi následne pomohli s výberom vysokej školy. Projekt ako tento, nemá na Slovensku, a dovolím si tvrdiť, že ani v Európe konkurenciu. Za všetko hovorí aj niekoľko nominácií do rôznych súťaží.

V súťaži Dobrovoľník roka, z apríla 2017 bol Mini-Erasmus nominovaný do finále v kategórií Dobrovoľnícky projekt roka. V septembri 2016 Future Generation Europe získalo ocenenie Národnej ceny kariérneho poradenstva 2016, za inovatívny prístup v poskytovaní poradenstva žiakom stredných škôl.

Nepochybujem o tom, že väčšina stredoškolákov rieši otázky typu : „Čo budem robiť po strednej škole?“ „ Kam pôjdem na vysokú školu?“ „ Aký odbor si vyberiem?“ Cieľom projektu Mini-Erasmus je, pomôcť študentom práve tieto otázky riešiť. Partnerských škôl nebolo vôbec málo, čo ponúklo študentom možnosť vybrať si z množstva odborov, od prírodných, cez ekonomické až po humanitné. Som si preto istá, že študenti zo slovenských stredných škôl si odnesú z týchto štyroch dní pekné zážitky, no hlavne chuť k napredovaniu a snáď aj odpovede na svoje otázky.

Laura Mlynárová (Univerzita Komenského v Bratislave)

Som študentkou žurnalistiky, ktorú fascinuje svet a ľudia okolo nej.

Téma TASR