Máte zmätok v moderných žánroch?

Diana Bačová, 14. decembra 2018 8:11

Techno, trap, drum and bass a iné vlny najmä tanečnej elektronickej hudby.Bratislava 14. decembra (Skolskyservis.sk) - Elektronická hudba má hlavne pre mladých ľudí veľký význam, no málokto sa v tom vyzná. Samozrejme, že nehovorím o hudobných fajnšmekroch alebo o tých, ktorý si našli ten svoj obľúbený žáner a spoznali by ho, ako učiteľky hovoria, aj o pol noci. Najskôr sa tomu pozrime na kosť. EDM, teda electronic dance music, je predovšetkým tvorená do nočných klubov. Nepotrebujeme teda celú kapelu, ale stačí nám jeden DJ.

Celé to nadväzuje na disco hudbu zo 70-tych rokov, kedy sa to až do prelomu tisícročí formulovalo a tvorilo. Každý Dj si to vzal po svojom. Vývojom rôznych zvukov, synzetizátorov a napodobovania klasických tradičných nástrojov sa s hudbou hrali a samotné zvuky rôzne obmieňali. Dnes už samotná ponuka nástrojov, počítačových softvérov a iných pomôcok vytvára až neuveriteľné zvuky využívané nie len na tanec, ale aj do filmov, reklám alebo ako podmazy, beaty pre raperov atď. Tieto hudobné žánre sa neustále rozvíjajú.

Elektronickú hudbu delíme najmä podľa rytmu alebo teda rýchlosti. Odbornejšie povedané pomocou BPM, teda koľko beatov za minútu padne. Čím viac bpm, tým viac to vieme rozbaliť. Väčšina žánrov ako techno, house, trance alebo dnes veľmi obľúbený drum and bass sú primárne určené pre tancovanie, ale ja si sekundárne myslím, že to už dávno nie je pravda. Už len zo samotnej skúsenosti sedenia v električke počujem ako sa mladým ľudom lámu tie beaty v slúchadlách. Ťažko o tom písať, pretože si to treba najmä vypočuť a neurobiť chybu pri nekvalitných zvukových formátoch alebo reproduktoroch, ktoré úplne zničia snahu tvorcom hudby, pretože si dajú záležať na každom zvuku a s každým musia pracovať. Nakoniec len odporučím pár ukážok. Prvá bude naša slovenská B-Complex music makerka, s jej najznámejšou skladbou Beatiful Lies.
Ďalej na hru s každým zvukom odporúčam So Ingawa.Ako posledná bude ukážka z Boiler Room, ktorý ponúka vystúpenia DJov naživo a každý si tam nájde svoje ako je aj samozrejme funky, dance, deep house atď. a je to ukážka Davida Augusta. Ale pozor, kto nevydrží, nepochopí.

Diana Bačová (Univerzita Komenského)

študentka žurnalistiky 21r.

Téma TASR