Mať priateľa, znamená mať psa

Frederika Petrovská, 5. mája 2018 10:18

Pes, najlepší priateľ človeka. Spoločník, kamarát, rodina, liek na stres, choroby. Priniesli sme vám hlavné dôvody, prečo si takéhoto partnera obstarať.

Foto: Pixabay


Bratislava 5. mája (SkolskyServis.sk) - Poznáte ten pocit, keď ste doma a jediný zvuk vychádza z televízie, alebo mikrovlnnej rúry. Všetci kamaráti niekam šli, len vy hliviete doma a pozeráte päťstopäťdesiatu časť tureckej telenovely. Vonku je krásne, chcete vypadnúť, ale nemáte chuť ísť sám medzi zaľúbené páriky, skupinky kamarátov, workoholických kolegov. Ale vonku je naozaj nádherne. Chcete partnera, ktorý sa bude tešiť vždy keď vás uvidí, bude oddaný, verný a otvorený všetkým vašim plánom bez namietania? Odpoveďou je pes. Ale prečo?

1. Psy zlepšujú náladu
Stráviť len 15-30 minút so psom, vám pomôže, aby ste sa cítili pokojnejší a uvoľnenejší, znižuje stres a zvyšuje šťastie. Hra s vaším štvornohým priateľom zvyšuje hladinu dopamínu a serotonínu v mozgu, čo je spojené so šťastím a pokojom. Pes oceňuje vašu aktivitu a záujem a odvďačí sa vám nekonečnou láskou a oddanosťou.
2. Psa môže pomôcť znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení
Viaceré štúdie dokazujú, že rozprávanie sa a rozmaznávanie svojich štvornohých miláčikov je často spojené s nižším krvným tlakom, a to znamená zníženie rizika pre nespočetné množstvo chorôb. Existuje viacero prípadov, kedy sa ľudia vyliečili vďaka kontaktu so svojimi domácimi kamarátmi.
3. Psy chránia deti pred kožnými ochoreniami a alergiami
Chlpatý pes znamená alergiu pre vaše dieťa. Omyl! Deti, ktoré vyrastajú so psami, majú nižšie riziko vzniku ekzému než tie, ktoré majú mačky, alebo nemajú žiadne domáce zvieratko. Okrem toho pomáhajú pri zaspávaní, ukľudnení, strese a nervozite.
4. Pes zlepšuje fyzickú aktivitu a podporuje zdravý fitness štýl
Samozrejme! Váš pes vyžaduje denné cvičenie, pohyb a tak aj vy! Majitelia psov nesú zodpovednosť za svojich psov, ich životný štýl. Ak sa psovi budete dostatočne venovať, cvičiť s ním, mať pohyb, odvďačí sa vám svojou kľudnosťou a poslušnosťou.
5. Deti so psami v domácnosti chýbajú menej v škole
Áno, je to pravda. Všetci vieme, že deti zbožňujú šteniatka. Jeden výskum ukázal, že deti, ktoré majú doma psa, majú zároveň lepšiu školskú dochádzku. Deti, ktoré sú v pravidelnom kontakte so svojim psom, majú lepšie zdravie a sú náchylné na menej ochorení.
6. Jednoducho povedané, sú najlepšími priateľmi človeka
Z dôvodu, že pes lepšie cíti vône, má lepší zraku a sluch, sú psy mimoriadne inteligentné bytosti s lojálnosťou voči ľuďom. Tí, ktorí majú psy, budú vedieť, že psy dokážu vycítiť vaše emócie, city. Cítia radosť smútok, hnev a podľa toho sa k vám aj tak správajú. Majú to, čo mnohým ľuďom chýba. Empatiu.
7. Nútia vás ísť do spoločnosti
Psi potrebujú nie len vašu pozornosť, starostlivosť a hry, ale taktiež aj spoločnosť ostatných psov. To znamená, že budete mať šancu na socializáciu a spoznanie nových ľudí. Aj jednoduchá prechádzka v okolí, môže priniesť nových priateľov pre vás a vášho psa.
8. Nuda nehrozí
Roztrhané papuče, vysypané smeti, poškriabaný gauč. Pohľad, ktorý vás po príchode z práce určite nepoteší. No pri pohľade na nevinný výraz vášho psa, vám obmäkčí srdce. Vtipné situácie, momenty ktoré zažijete so psom sú nezabudnuteľné a budete na ne spomínať do konca života. So psom sa viac smejete a užívate si každú chvíľku. Aj na gauči.

Dôvodov prečo mať psa, je nekonečno. Je len na vás, či si zvolíte práve takéhoto spoločníka, alebo iného. Ak však hľadáte kamaráta na osamotené chvíle, šport, zábavu, psíky, sú tá najlepšia možnosť. Milujú vás, berú vás ako svoju rodinu, dôverujú vám a sú na vás odkázaný, preto si tento krok dobre rozmyslite.

Frederika Petrovská (Univerzita Komenského)

Verím v karmu. Milujem zvieratá, priateľov a dobré jedlo.

Najčítanejšie Vysoké školy

Téma TASR