Maratón do minulosti - 24. november

Boris Vozár, 24. novembra 2017 9:40

To, že je každý deň výnimočný, vie určite každý. Každý deň má niekto narodeniny, meniny, či iné výročia. Inak tomu nie je ani 24. novembra. Avšak tento deň nebol v minulosti vždy len ,,svetlým"!

Ilustračné fotoBratislava 24. novembra (SkolskyServis.sk) - Tento deň - 24. november - nám odjakživa prinášal udalosti či osobnosti, ktoré sa nezmazateľne vpísali pod rôzne vynálezy, či známe a výnimočné situácie. Tento deň nám v porovnaní s inými priniesol, či vzal, omnoho viac osobností, ako samotných udalostí.

Ostnatý drôt. Tak bežná vec. Vidíme ho všade na väzniciach alebo aj na susedovom plote, keď nechce aby mu mizlo ovocie či iné plodiny. Presne pred 143 rokmi si dal Joseph F. Glidden patentovať práve ostnatý drôt, ktorý v súčasnosti drží za múrmi väznice rôznych násilníkov, zlodejov či vrahov, a tak nám zabezpečuje viac bezpečnosti.

S týmto dňom sa spája aj veľmi smutná udalosť, ktorá sa odohrala na Slovensku. Presne 51 rokov dozadu, vo štvrtok, keď už sa končil pracovný týždeň a mnohí ľudia sa tešili že si oddýchnu, sa na Sakrakopci nad Račou zrútilo ruské lietadlo patriace bulharskej spoločnosti II-18. Táto tragédia si vyžiadala 82 obetí - nikto neprežil.

Tento deň bol , ako som už spomenul, významný na osobnosti. Keď sa povie slovo filozofia, nie každý ma tie najkrajšie spomienky na stredoškolskú náuku o spoločnosti. V tento deň pred 385 rokmi, presne v strede týždňa v stredu, prišiel na svet známy holandský filozof patriaci k racionalistom - Baruch Spinoza.

Američania taktiež spomínajú, a tí starší oslavujú. Samozrejme len obrazne. Američania sú na svoje dejiny veľmi hrdí a vždy si ich pripomínajú. Svoje 233. narodeniny by dnes oslávil známy americký veliteľ Zachary Taylor, vojenský veliteľ a 12. prezident USA.

Svet nám v tento deň priniesol aj osobnosti úzko spojené s najťažšími obdobiami na svete - s 2. svetovou vojnou. Pred 130 rokmi, vo štvrtok, sa narodil známy poľný maršal Erich von Manstein, ktorý bol údajne proti útoku na Poľsko, a taktiež bol vedúci skupiny armád Don v bitke o Stalingrad.

Milovníci českej komédie plnej kúzel si určite spomenú na Petru Černockú, ktorá dnes oslavuje 68 rokov. Petra je verejnosti určite známa najmä vďaka postave Saxany.

Dvadsiaty štvrtý novembrový deň ,,dal svoje ovocie" aj športu. Dnes oslavuje 37 rokov známy slovenský hokejista v súčasnosti hrajúci za Duklu Trenčín - Branko Radivojevič. A 33 rokov dnes oslavuje taktiež hokejista ale americký, David Booth - hráč NHL a súčasný člen kádra Detroitu Red Wings.

Ako každý iný deň, aj tento nám množstvo osobností vzal. Keď sa jedna strana tešila, druhá práve naopak smútila. V úmrtiach nebudem v tomto maratóne ,,bežať" až tak ďaleko, pokúsim sa vám priblížiť osobnosti, ktoré vám budú známe. To však neznamená, že tie ostatné ktoré odišli pred dlhšou dobou nestoja za zmienku...

Dnes uplynulo presne 64 rokov od smrti jedného z najznámejších svetových atentátnikov. V tento deň zomrel Lee Harvey Oswald , ktorý bol zabitý majiteľom nočného klubu Jackom Rubym počas presunu do väzenia. Jack Ruby dostal za tento čin trest smrti, avšak kvôli rakovine pľúc sa tohto trestu nedožil.

Smutnú správu priniesla v nedeľu pred 26 rokmi skupina Kiss. Vo veku 41 rokov zomrel americký bubeník a ich člen Eric Carr.

Presne tento deň, 24.november 1991 bol veľmi smutným dňom hudobného sveta. Vo veku 45 rokov odišiel líder populárnej skupiny Queen Freddie Mercury.

Svet zažíva každý deň nejaký šok , či už pozitívny či negatívny, každý jeden deň je v niečom výnimočný. Ten novembrový s poradovým číslom 24 výnimočný určite bol a je, a dúfam, že aj v budúcnosti viac dá ako vezme.

Téma TASR