Krst knihy Plán Bratislava

Blanka Kucharovicová, 25. apríla 2018 13:54

V stredu 18. apríla sa v Bratislave uskutočnil krst knihy Matúša Valla Plán Bratislava, krstnou mamou bola úspešná slovenská herečka Zuzana Fialová.

Bratislava 26. apríla (SkolskyServis.sk) - Matúš Vallo, slovenský architekt, mestský aktivista, ale i textár slovenskej hudobnej skupiny Para a kandidát na post primátora Bratislavy, v stredu večer uviedol do života svoju knihu Plán Bratislava. Na jej napísaní sa podieľalo spolu s ním ďalších 76 odborníkov. Knihu zastrešuje Platforma pre Bratislavu o.z., združenie Bratislavčanov, schopných pretvárať hlavné mesto Slovenskej republiky. Práve týmto odborníkom sa podarilo využiť príležitosť, aby spojili svoje odborné znalosti a voľný čas na napísanie „Návodu na lepšie, moderné, dostupné, starostlivé, rozumné, rastúce, funkčné, zdravé, kultúrne, otvorené, inovatívne, rozhľadené mesto,“ ako uvádza podnadpis krstenej knihy.

Foto:


Krst otvoril svojou piesňou hudobný hosť Juraj Benedik. I keď sa celý večer niesol optimistickou a vtipnou náladou, ďakovná reč Matúša Valla priviedla mnohých k silným emóciám. Ako vyslovil viackrát počas svojho príhovoru, cieľom knihy bolo urobiť z Bratislavy lepšie mesto. K slovu sa dostala i Michaela Benedigová jedna zo spoluautorov knihy, ktorá príhovor ukončila slovami: „Bola to jízda a užili sme si ten výlet.“

Knihu pokrstila slávna herečka Zuzana Fialová, ktorá je známa svojím obrovským občianskym postojom a láskou k hlavnému mestu.

Krstená kniha prináša 304-strán a 12 rozličných kapitol, zameriavajúcich sa na rôznorodé oblasti, týkajúce sa vylepšenia Bratislavy. Medzi ne patria napr. Rozvoj mesta, Bratislavská identita, Správa mesta, Komunikácia a vzťah k mestu, Šport, Kultúra a kreatívny priemysel a mnohé ďalšie.

S autorom knihy Matúšom Vallom sa nám podarilo spraviť i kratší rozhovor, v ktorom nám zodpovedal zopár zaujímavých otázok:

Čo vás inšpirovalo k napísaniu knihy?
K napísaniu knihy ma inšpirovalo najmä to, že chceme žiť v lepšom meste. Mám pocit, že naša skupina ľudí (ja a odborníci ktorých poznám) majú dostatočný „know how“ a majú veľkú vôľu pomôcť mestu tak, aby sme naše poznatky spojili, sadli si za jeden stôl a dali do jedného materiálu.

Koľko Vám celkovo trvalo napísanie knihy?
Napísanie knihy nám dokopy trvalo dva roky, ktoré boli pre nás obrovskou radosťou.

Ako sa Vám spolupracovalo s ostatnými odborníkmi?

Bolo to pre mňa jedným slovom úžasné a veľmi inšpirujúce. Sú to skvelí ľudia, ktorí naozaj veľmi často, bez nároku na honorár, sedeli, strávili s tým čas a napísali skvelú knihu. Tie večery, ktoré sme spolu zažili, napr. v kontakte nad nekonečnými diskusiami na bratislavské témy, boli pre mňa úžasným zážitkom a tešil som sa z nich.

Ďakujeme Matúšovi Vallovi za rozhovor.

Blanka Kucharovicová (Filozofická fakulta UK v Bratislave, katedra žurnalistiky)

Som študentkou žurnalistiky a baví ma prinášať ľuďom zaujímavé informácie, obohacovať ich a naučiť ich novým poznatkom.Venujem sa i umeleckej stránke života(hra na klavíri, spev, tanec, divadlo), ktorá je taktiež potrebná pre spoločnosť a rada Vám prinesiem zaujímavosti i z tejto oblasti. Aktívne ovládam španielčinu a angličtinu.

Téma TASR