Kŕče, nevoľnosť, nespavosť či bolesti hlavy . Aj toto je tetánia!

Nicol Tomečková, 4. decembra 2018 10:44

Tieto a mnohé ďalšie symptómy sú pre tetanický syndróm, čiže tetániu typické. Pýtate sa, čo to vlastne tá tetánia je?

Bratislava 4. decembra (SkolskyServis.sk) - Ide o poruchu, pri ktorej dochádza k zvýšenej dráždivosti centrálneho a periférneho nervového systému. Ťažkosti s ňou spojené prichádzajú v dôsledku zmenenej koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine. Najčastejšie ide o horčík alebo vápnik. Jednoduchšie povedané: človek, ktorý týmto ochorením trpí, má citlivejšie svalstvo. To sa hýbe aj pri najmenších podnetoch a má väčšiu spotrebu už vyššie spomínaných minerálov, ktorých deficit spôsobuje pacientovi ťažkosti.

Diagnostika a príznaky tetánie
V prvej chvíli je určenie diagnózy problematické. Pacient môže trpieť rôznymi nešpecifickými ťažkosťami. Kvôli tomu navštívi viacerých odborníkov (internistu, kardiológa, neurológa či psychiatra). Najspoľahlivejšie vyšetrenie je EMG – elektromyografia, ktorá zachytáva elektrickú aktivitu svalov. Zisťuje sa ním zvýšená elektrická nervovo-svalová dráždivosť. Najťažším príznakom tohto ochorenia je tetanický záchvat. Väčšinou ide o bolestivé kŕče svalov, najmä v rukách a nohách. Záchvat môže byť sprevádzaný aj ostatnými príznakmi, medzi ktoré patrí napríklad nervozita, búšenie srdca, lapanie po dychu alebo celková slabosť (pocit na odpadnutie).

Novodobá pliaga mladých ľudí či ochorenie vystresovaných
Príznakmi tetánie trpí asi 10% populácie. Častejšie postihuje ženy, hlavne vo vekovej hranici 20 až 30 rokov. Tento zdravotný problém úzko súvisí so psychikou. Jednou z mnohých možných príčin tetánie je dlhodobý stres. Stresové hormóny nadmerne vylučujú vápnik, ktorý neskôr telu chýba. Preto je tetánia považovaná za ochorenie vystresovaných. Často sa odporúča vyhľadať pomoc psychológa, ktorý sa či už terapiou alebo liekmi snaží pacientovi pomôcť stres zvládať.

Tetánia alebo tetanus?
Ľudia si často tieto dva veľmi podobne vyzerajúce termíny zamieňajú a keď pred niekým poviete, že trpíte tetániou, vzdiali sa od vás. Základným rozdielom medzi tetániou a tetanom je ten, že tetanus je ochorenie spôsobované baktériou „Clostridium tetani", ktorá sa bežne nachádza v pôde alebo špine. Tá sa do tela dostane cez ranu, či už vpichnutie alebo porezanie špinavým predmetom. Na druhej strane, tetániu nespôsobuje žiadna baktéria ani vírus. Je to ochorenie čisto psychického charakteru. Proti tetanu sa je možné dať zaočkovať, no žiadne očkovanie vám nezmení psychiku tak, aby ste boli v bezpečí pre tetániou. Podobnosť môžeme nájsť maximálne v názvoch a v tom, že jedným z príznakov sú svalové kŕče.

Prevenciou proti tetánii
Tak ako pri mnohých ďalších ochoreniach, je dôležité zmeniť svoju životosprávu, prístup k životu a treba myslieť pozitívnejšie. Netreba zabúdať na pitný režim, pretože aj jeho nedodržiavanie sa radí medzi spúšťače tetánie. Stravu je treba prispôsobiť tak, aby obsahovala čo najviac minerálov a vitamínov, aby ich človek nemusel dopĺňať v tabletovej forme. Dôležitý je tiež pohyb. Poďakuje vám za to neho nielen fyzická kondícia, ale aj myseľ a psychika, pre ktoré je pohyb vynikajúcim odreagovaním. No a v neposlednom rade – spánok. Jeho dostatok je to najlepšie a zároveň najmenej čo môžete pre svoje zdravie urobiť.

Najčítanejšie Vysoké školy

Téma TASR