Študenti FEI TUKE získavajú skúsenosti pri riešení živých IT projektov

TASR, 21. januára 2016 8:35

Študenti v rámci tejto akcie pracovali spolu so svojimi budúcimi zamestnávateľmi.

Foto: TASRKošice 21. januára (TASR) – Prepojenie praxe a vzdelávania v oblasti informačných technológií ponúkol na Slovensku ojedinelý projekt realizovaný v rámci spolupráce Technickej univerzity Košice (TUKE) a klastra Košice IT Valley. V rámci predmetu Živé IT projekty študenti z Fakulty elektrotechnicky a informatiky (FEI) v 29 štvorčlenných tímoch riešili projekty, ktorých zadávateľmi boli prevažne IT spoločnosti z regiónu Košíc a východného Slovenska. Ich snaženie vyvrcholilo dnes záverečným hodnotením.

"Študenti v rámci tejto akcie pracovali spolu so svojimi budúcimi zamestnávateľmi, my sme mentorovali tie projekty z pohľadu učiteľov a zamestnávatelia spoznávali jednak svojich budúcich zamestnancov, ale samozrejme aj celý vzdelávací systém a jeho funkčnosť," priblížil vedúci katedry počítačov a informatiky FEI TUKE Jaroslav Porubän. "Živé projekty" podľa neho ukázali, že je možné významne spolupracovať medzi univerzitami a podnikmi.

Na reálnych IT riešeniach odpracovalo spolu 116 študentov viac ako 12.000 hodín. Projekty boli rôzneho charakteru napríklad vytváranie softvéru pre parkovací systém, ale aj riešenia pre automobilový priemysel, podnikové informačné systémy či oblasť medicíny. Medzi 14 zadávateľmi boli firmy ako GlobalLogic Slovakia, IBM Slovensko, NESS KDC, Siemens Healthcare či T-Systems Slovakia.

Študenti pritom dostávajú možnosť zažiť riešenie projektu vo všetkých projektových fázach a zároveň možnosť pochopiť dôležitosť obchodného potenciálu vytvoreného riešenia. Na druhej strane dochádza k prenosu skúseností z praxe na univerzitu a podpore aktívnej spolupráce univerzít a praxe na projektovej báze, čo vedie k vzájomnej motivácii vedúcej k zlepšeniu výsledkov vzdelávania.

Tu bude player


Klaster Košice IT Valley, ktorý reprezentuje vyše 8500 zamestnancov v informačno-komunikačných technológiách, využíva benefity prepojenia akademickej sféry, verejného a súkromného sektora. "Tento projekt predstavuje to, ako by mala výučba v 21. storočí vyzerať. IT v Košiciach je dnes na svetovej úrovni a je na čase na túto úroveň dostávať aj vzdelávanie na Slovensku. A práve o to nám ide," uviedol Ivan Hruška, predseda Správnej rady Košice IT Valley. Projekt je podľa neho začiatkom novej éry v IT vzdelávaní v metropole východného Slovenska.

Foto: TASR


Živé IT projekty je na FEI TUKE predmetom zimného semestra, ktorý je súčasťou akreditácie inovovaného študijného programu informatika. Kľúčovým cieľom je získavanie skúseností a kompetencií v oblasti projektového riadenia, účasti na skutočných projektoch a ich integrácia s odbornými znalosťami z oblasti softvérového inžinierstva, ktoré študenti nadobudli v iných predmetoch. Štvorčlenné tímy pracujú na reálnych zadaniach v spolupráci s dvoma mentormi - jedným z katedry počítačov a informatiky a druhým z konkrétnej spoločnosti. Záverečné hodnotenie v rámci predmetu je realizované súťažnou formou.Téma TASR