Študenti by sa mali do opravenej budovy PF UPJŠ sťahovať vo februári

TASR, 17. decembra 2017 7:25

Budova je takmer dokončená.

Foto: TASR


Košice 17. decembra (TASR) - Prví študenti by sa mali do opravenej budovy Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (PF UPJŠ) po požiari začať sťahovať vo februári budúceho roka. Povedal to na piatkovom stretnutí s novinármi dekan PF UPJŠ v Košiciach Gabriel Semanišin.

"Budova je takmer dokončená. Strecha je hotová, v interiéri sa robia posledné práce. My máme myslím že plánovaný termín prvého preberania na konci januára. Máme v pláne ešte dokončiť sanáciu vonkajších priestorov, takže na budove by sme chceli ešte opraviť fasádu a dokončiť výmenu okien," uviedol Semanišin.

V budove je podľa jeho slov potrebné zapojenie všetkých médií, ako i inštalácia laboratórnych stolov, keďže ide o budovu na výučbu chémie.

"Musíme presťahovať všetko, čo sme dočasne odsťahovali inde, no a čaká náš ešte taká, celkom dobrodružná aktivita, a to zisťovanie, čo všetko z toho, čo sme uskladnili, prežilo. Pretože niektoré prístroje sú celý rok uskladnené bez toho, aby sme ich používali a vlastne až po ich definitívnej inštalácii na konečnom mieste zistíme, či sú použiteľné, alebo či treba robiť nejaké väčšie opravy," vysvetlil Semanišin.

"Ak sa nám podarí vybaviť všetky potrebné povolenia, tak už v letnom semestri by tu mohli fungovať asi doktorandi, možnože niektorí vybraní diplomanti. Až od septembra počítame s tým, že rozbehneme výučbu po získaní všetkých povolení," povedal dekan PF UPJŠ.

Letný a zimný semester po požiari zabezpečovali čiastočne v priestoroch Prírodovedeckej fakulty, ako aj Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).

Sanačné práce si vyžiadali celkovo 240.000 eur. "Prvá etapa prác, ktorá aktuálne skončí koncom januára, je v objeme 2,7 milióna eur, zahŕňa strechu, všetky vnútorné rozvody od slaboprúdu, silnoprúdu, vzduchotechniky, teplej vody, studenej vody, kúrenia, plynových rozvodov a rozvodov po jednotlivých laboratóriách. Následne máme v pláne robiť práce na vonkajšej fasáde, to je v štádiu súťaženia, tam predpokladáme objem okolo 600.000 eur," doplnil kvestor UPJŠ v Košiciach Michal Tkáč s tým, že zároveň zreparujú nábytok, ktorý sa podarilo zachrániť a tiež vysúťažia zakúpenie nového.

Na opravu budovy získali návratnú pôžičku z ministerstva financií vo výške tri milióny eur so splatnosťou do troch rokov. Z ministerstva školstva získali 300.000 eur na kapitálové výdavky, 500.000 eur na bežné dotácie a 300.000 dostali od lekárskej fakulty z jej rozpočtu.

"Samozrejme, rátame s vlastnými zdrojmi, už na samotné zariaďovanie alebo spojazdnenie jednotlivých prístrojov a zariadení," dodal Tkáč.

Budovu PF UPJŠ zachvátil 9. decembra 2016 rozsiahly požiar, ktorý zničil celú strechu. Poškodil tiež štyri posluchárne, sedem výučbových a 11 výskumných laboratórií, kancelárske priestory, výpočtovú techniku, rôzne prístroje a technológie využívané na výučbu a vedecko-výskumné účely.

Téma TASR