Kalendár dobrých skutkov: Takto pomáhali naši športovci!

Patrícia Kršková, 27. decembra 2017 8:41

Dobré skutky majú rôzne podoby. Či už ide o pomoc rodine, alebo nápady, ktoré siahajú mimo hraníc domova, v období Vianoc sa ráta každá myšlienka.

Trnava 27. decembra (SkolskyServis.sk) - Okrem prvotnej iniciatívy s cyklistami z Dukly Banská Bystrica a úspechu s darovanými medovníčkami, nad ktorými strávili nejednu bezsennú noc, zostavili študenti piateho ročníka FMK UCM Kalendár dobrých skutkov. Nápad pozostával z denných prejavov pomoci od športovcov a ľudí, ktorí sa v cyklistike pohybujú ako tréneri, mechanici, dobrovoľníci. Čas na ne bol však limitovaný, trvali na Facebooku SZC od začiatku decembra do Vianoc.
Kalendár dobrých skutkov Foto: UCM

Ideou vyučujúcej predmetu PR Kataríny Ďurkovej a študentov FMK bolo, aby talentovaní športovci sprostredkovali náhľad do svojich životov a priblížili vlastné formy pomoci a nezištnosti. Po spracovaní množstva videí prišlo k ich postupnému zverejňovaniu, ktoré vyvrcholilo presne 24. decembra! Ako sa s výzvou študentov popasovali naši športovci?
Kalendár dobrých skutkov Foto: UCM

Kalendár dobrých skutkov odštartovali 1. decembra žilinskí cyklisti, ktorí na sústredení v zasnežených Tatrách odpratali sneh z vozidiel svojich tímových trénerov a kolegov. Rovnaké prekvapenie, ale pre susedov, si pripravil aj bývalý majster sveta v cyklotriale Ján Kočiš a Jakub Varhaňovský, tohtoročný juniorský bronzový medailista z MSR na ceste. Veľkú službu urobil v čase vrcholiacich príprav na Vianoce svojim susedom aj Martin Chren, ktorý v ankete Zlatý pedál získal tento rok titul Talent roku.

Kristína Madarásová, juniorská reprezentantka BMX a Linda Paulechová (Novomestský Superbiker) potešili svojich najbližších tým, že im napiekli sladkú odmenu. Pomoc, ktorá presiahla hranice Slovenska poskytla zase členka cestnej komisie a pretekárka Livia Hanesova, ktorá odoslala zásielku hračiek, oblečenia a mnohých ďalších drobností deťom v núdzi.
Kalendár dobrých skutkov Foto: UCM

14.december sa niesol v réžii talentovaného mladíka, ktorý je po Petrovi Saganovi, Patrikovi Tyborovi a Jurajovi Saganovi v rebríčku UCI štvrtým najlepšie bodujúcim Slovákom. Andi Cully sa na ubytovni VŠC Dukly rozhodol prekvapiť pani upratovačku. Po návrate z tréningu si tak dobrovoľne odkrútil šichtu v kuchynke.

Vianoce nie sú len o pomoci ľuďom. Najlepší slovenský downhill cyklista Rasťo Baránek ukázal technickú zručnosť a do miestneho parku vyrobil búdku pre vtáčiky. Že to s pomocou ide v akejkoľvek situácii, znázornil i Ladislav Longauer, ktorý sa po náročnej operácii chrbtice doliečuje v kúpeľoch. Neexistuje snáď lepšie miesto, kde by sa jeho pomoc stretla so srdečnejším prijatím. Ladislav sa zoznámil s mladým Slávkom, ktorému pomáha vyplniť dlhý čas počas chlapčekovej liečby. Dráhový reprezentant Andrej Strmiska to zobral doslova útokom! Jedno poobedie strávil na železničnej stanici, kde pomáhal a zlepšil deň mnohým uponáhľaným ľuďom.....

Taký Jozef Palčák to proste so štvornohými miláčikmi vie. Nielen pred Vianocami nosí do útulku zásoby krmiva, poskytuje prechodnú opateru či chodí psíkov venčiť. Dagmar Varhaňovská, adminka onlinových kanálov slovenského cyklokrosu zase pred Vianocami urobila radosť maminám a deťom, ktorých prechodným domovom je miestne komunitné centrum. Robiť dobré skutky je také jednoduché!

Téma TASR