Jeden svet-viac pohľadov

Laura Mlynárová, 22. októbra 2017 8:28

V Bratislave sa 12. -17. októbra konal 18. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov, nad, ktorým prevzal záštitu pán prezident Andrej Kiska.

Bratislava 22. októbra (SkolskyServis.sk) - Tento festival by sme mohli zaradiť medzi kultúrno-vzdelávacie podujatia, keďže sa venoval širokému spektru tém. Ponúkol pohľady na život z rôznych zorných uhlov, rozoberal pálčivé problémy našej spoločnosti, no ukazoval aj, ako svet posunúť k lepšiemu. Jeho heslo „Hľadá sa dôvera“ v sebe nieslo posolstvo hľadania lepšej cesty pre svet. Dôverujme viac iným ale aj sebe, viac sa otvárajme svetu, zaujímajme sa o dianie okolo nás, hľadajme dôveru v našu spoločnosť, aby sme dokázali spoločne fungovať efektívnejšie a spokojnejšie.
Foto: www.jedensvet.sk
Pre jednoduchšie pochopenie jednotlivých problematík, rozdelili organizátori festivalu filmy do deviatich sekcií. Filmy zo sekcií Extrémizmus v nás, Máte právo vedieť, či Svet v pohybe, sa sústreďovali na najaktuálnejšie celospoločenské problémy ako sú často spomínaná migračná kríza, rôzne formy extrémizmu založené na nacionálnych myšlienkach a v neposlednom rade problém šírenia vplyvu Islamského štátu na Blízkom východe.
Do sekcie Dáta: Demokracia boli zaradené filmy venujúce sa online životu, zverejňovaniu osobných dát na sociálnych sieťach. Za zmienku stojí aj sekcia Môj život inak. Táto sekcia ponúkla filmy, ktoré poukazovali na výzvy, pred ktorými sa ocitajú mnohí z nás. Či už je to staroba alebo vznik nového života. Práve so vznikom a príchodom nového života na svet bol spojený aj film Medzi nami, slovenskej režisérky Zuzany Limovej. Film obsahoval výpovede matiek-rodičiek a mapoval celkovú situáciu za zatvorenými dverami pôrodných sál. Pre veľký divácky záujem sa film premietal dvakrát.

Organizátori nezabudli ani na našich najmenších. V sekcii Jeden svet deťom, priblížili našej budúcej generácii inšpiratívne príbehy ich rovesníkov, ktorí sa snažia zmeniť k lepšiemu svoje životy, ale aj životy iných ľudí. Premietanie filmov pre žiakov z rôznych škôl bolo bezplatné.

Súčasťou filmového festivalu bolo aj niekoľko diskusií s tvorcami konkrétnych dokumentárnych snímok, bezprostredne po skončení premietania. Keďže na festivale sa nepremietali iba slovenské filmy ale z väčšej časti filmy cudzokrajné, pozvali si organizátori zaujímavých zahraničných hostí. O svojom filme Kyberdžihád, prišiel s návštevníkmi diskutovať Hans Busstra, holandský režisér. Ďalší exkluzívny hosť, rakúsky režisér Werner Boote, je autorom filmu Všetko je pod kontrolou, ktorý odhaľuje pozadie Facebooku či Googlu.

Tento medzinárodný festival venovaný dokumentárnym filmom svojich návštevníkov prinútil nevnímať svet iba čiernobielo. Prinútil ich zamyslieť sa v akom svete to vlastne žijú, a hoci cieľom festivalu bolo hľadať v spoločnosti vzájomnú dôveru, rešpekt a dialóg, tím Jedného sveta nás vyzýva, aby sme predsa len nemrhali našou dôverou na tých, ktorí si ju skutočne nezaslúžia.

Laura Mlynárová (Univerzita Komenského v Bratislave)

Som študentkou žurnalistiky, ktorú fascinuje svet a ľudia okolo nej.

Téma TASR