Interaktívna výstava Katedry histórie FF UPJŠ Kto bude ďalší?

Marián Gladiš, 2. mája 2016 7:05, aktualizované 3. mája 7:25

Zvonárska ulica v Košiciach sa pod taktovkou Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ na jeden deň prenesie do obdobia Slovenského štátu.

Košice 2. mája (SkolskyServis.sk) - Katedra histórie filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach si pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom pripomenie smutné udalosti, ktoré poznačili dejiny Európy v rokoch 1933 – 1945.

Budúci učitelia to odučia za vás

Podujatie má charakter interaktívnej výstavy, ktorá prostredníctvom 12 stanovísk vyskladaných z dobových fotografií, dobovej tlače a rekvizít priblíži návštevníkom obdobie Slovenského štátu. Študenti Katedry histórie, budúci učitelia dejepisu, budú ako komentátori v rámci svojich stanovísk interpretovať inštalované pramene a odpovedať záujemcom na otázky.
„Témy ako fašizmus, Slovenský štát, či holokaust sú citlivé a vo vzdelávacom procese často nesprávne uchopené, čo spôsobuje predovšetkým u mladej generácie nezáujem, necitlivosť, nulovú senzibilitu na spoločenské dianie, dokonca orientáciu
na extrémistické politické strany a hnutia. My, učitelia Katedry histórie a študenti, budúci učitelia dejepisu, by sme kolegom zo základných a stredných škôl s týmito témami radi pomohli a odbremenili ich aspoň v malej miere od
náročnej každodennej práce.“ – povedala Alžbeta Bojková, didaktička pôsobiaca na Katedre histórie UPJŠ.

Kto bude ďalší?

Zvonárska ulica sa tak na jeden deň premení na ulicu zo 40. rokov 20. storočia. Žiaci a študenti budú môcť zažiť vtedajšiu atmosféru v jeden bežný slnečný deň, ale aj ponurý osud židovského obyvateľstva odohrávajúci sa paralelne v synagóge priamo pred korzujúcou sa verejnosťou.
Pripravované podujatie s názvom Kto bude ďalší? na príklade uvedených historických udalostí poukazuje na základné prejavy extrémizmu v spoločensko-politickom živote. Hlavným cieľom je rozvoj kritického myslenia u mladých ľudí, ktorí prostredníctvom pripravených aktivít zistia, že niektoré z uvedených prejavov sú v našej spoločnosti prítomné aj dnes. Aké dôsledky môže mať zdanlivo neškodný výrok, či nariadenie budú mať možnosť zažiť na vlastnej koži.
Výstava bude prebiehať 5. mája 2016 na Zvonárskej ulici v Košiciach v čase od 10:00 do 17:00 hodiny.


Alžbeta Bojková
Katedra histórie
FF UPJŠ KošiceFoto:


Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac