Inkubátor technologických noviniek na STU podporil veľa firiem

TASR, 20. októbra 2016 8:43

Bratislava 19. októbra (TASR) – Takmer 50 inovatívnych firiem podporil Univerzitný technologický inkubátor Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, ktorý dnes oslavuje 10. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti otvoril nové coworkingové centrum. „Ak má byť Slovensko bohatou krajinou, nemôže byť len krajinou dcérskych spoločností.

Bratislava 20. októbra (TASR) – Takmer 50 inovatívnych firiem podporil Univerzitný technologický inkubátor Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, ktorý dnes oslavuje 10. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti otvoril nové coworkingové centrum.

Foto: STU Bratislava„Ak má byť Slovensko bohatou krajinou, nemôže byť len krajinou dcérskych spoločností. Musí mať občanov, ktorí sú podnikatelia, vlastníci, musia si začať zakladať vlastné firmy. Ak začnú od nuly, oveľa viac si vedia vážiť to, čo dosiahnu, na rozdiel od tých, čo rýchlo získajú podiely. Vážia si každú dosiahnutú métu,“ uviedol rektor STU Robert Redhammer na podujatí pri príležitosti výročia inkubátora v Bratislave.

Pripomenul, že začiatky inkubátora v roku 2006 neboli ľahké. „Mali sme náročné podmienky. Napriek celoštátnemu programu podpory inkubátorov sa k nám finančná podpora nedostala, museli sme sa prehrýzť celými úskaliami sami, s vnútornou univerzitnou podporou. Nebolo to jednoduché. Dnes je to lepšie, a to vďaka partnerom, viacerým podnikateľským anjelom, spoločnostiam, s ktorými je radosť pracovať, ale aj vďaka tomu, že už máme nejakú odozvu,“ zhodnotil Redhammer.

Inkubátor podporuje aj spoločnosť Eset. Jej technologický riaditeľ Pavol Luka poukázal na to, že slovenské firmy majú prístup k obrovskému trhu s 500 miliónmi ľudí, z ktorých väčšina používa spoločnú menu. Podnikateľské prostredie na Slovensku je však podľa neho zložité.

„Je tu veľa prekážok, zákonov, nariadení, povinností, ktoré firmy musia splniť. Veľa byrokracie, poplatkov, ktoré ťahajú firmám peniaze z vrecka. Hrozia im všelijaké pokuty. Preto je super, že sú tu organizácie, ktoré firmám pomáhajú v tomto komplikovanom prostredí sa vyznať, pomáhajú im so základnými vecami, aby sa mohli vrhnúť na ten potenciál európskeho trhu,“ zdôraznil Luka.

Technologický inkubátor poskytuje inovatívnym podnikateľom vzdelávanie na podujatiach, poradenstvo a mentoring, networking, kancelárie a konferenčné priestory. Za 10 rokov svojho pôsobenia zorganizoval 169 podujatí a zrealizoval päť projektov spolufinancovaných z Európskej únie. Podporil viacero dnes úspešných firiem, medzi nimi aj Innovatrics, AI-MAPS, FaceMedia, Instrolab, Krempasky či Solargis. Viac ako polovica je zameraná na informačné technológie a elektrotechniku.

Téma TASR