Ian Johnson na Katedre žurnalistiky Univerzity Komenského

Matúš Líškay, 8. decembra 2018 8:32

Nositeľ prestížnej Pulitzerovej ceny z roku 2001 okrem prednášky odpovedal študentom na rôzne otázky.

Bratislava 8. decembra (SkolskyServis.sk) - V utorok 4.decembra privítala Katedra žurnalistiky FiF UK v Bratislave Iana Johnsona. V miestnosti č.214 sa stretli okrem budúcich novinárov aj niekoľko študentov východoázijských štúdií. Rozprával o jeho štúdiu, novinárskej kariére či živote v Číne.
Ian Johnson Foto: Twitter
Prednášku uviedla Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME. Pre pracovné povinnosti však musela prednášku opustiť. Na prednáške boli prítomní taktiež členovia katedry žurnalistiky.

Ian Johnson začal prezentáciu fotkou z jeho detských čias vtipkujúc na svoju adresu. Priblížil štúdium na univerzite v americkej Floride, kde začal študovať čínštinu. Pracoval v redakciách Baltimore Sun alebo The Wall Street Journal. Po odchode do Číny sa venoval najmä čínskej kultúre a náboženstvu.

Na ilustráciu zahrnul do svojej prezentácie množstvo zaujímavých obrázkov a aj jedno autentické video. Študentov zaujal nielen svojou charizmou a výkladom, ale aj zmyslom pre humor. Po prezentácii nasledoval priestor na otázky, ktoré boli naozaj zaujímavé. Kládli ich nielen študenti, ale aj členovia katedry.
Objasnil napríklad nedostupnosť nám známych sociálnych sietí v Číne slovami: „Facebook, Twitter či Instagram v Číne nenájdete.“ Okrem iného odpovedal aj na otázky ohľadom spravodajstva, otvorených zdrojov alebo monitorovania obyvateľstva.

Záver prednášky bol venovaný dnešnej žurnalistike a jej problémom. Vyjadril sa, že novinári síce napíšu veľa článkov, ale nekvalitných. Je názoru, že kvalita obsahu článku by mala byť prvoradá. K tomu má pomáhať spätná väzba, t.j. odozva čitateľov, ktorej dôležitosť obzvlášť zdôraznil.

Téma TASR