Hygge - umenie šťastia zo severu

Kristína Schronerová, 23. novembra 2017 14:06

Rozmýšľali ste už nad tým, prečo sa severské krajiny každoročne umiestňujú na prvých priečkach v prieskume najšťastnejších krajín sveta? Odpoveďou môže byť aj hygge – umenie spríjemniť si život.

Bratislava 23. novembra (SkolskyServis.sk) - Podľa portálu CNN sú v roku 2017 tromi najšťastnejšími krajinami Nórsko, Dánsko a Island. Hoci sa Dánsko tento rok posunulo na druhé miesto, titul „najšťastnejšej krajiny na svete“ získalo v minulých rokoch až trikrát po sebe. Čo je tajomstvom šťastia týchto severských krajín? Sloboda, zdravie, vláda, či dobrý sociálny systém? Zaiste. No podstata ich šťastia tkvie v oveľa jednoduchších veciach. V hygge – umeniu, ktorému sa môžeme priučiť aj my.

Hygge - umenie šťastia zo severu Foto:
Čo je hygge?
Samotný výraz hygge pochádza z Dánska a v preklade znamená útulnosť. Jeho podstatou teda nie je typická materiálna predstava šťastného života, o ktorú mnohí z nás bezhlavo usilujú. Hygge netvoria luxusné autá, priestranné domy či honosné oblečenie. Hygge je teplo rodinného krbu, prečítanie obľúbenej knihy, večera s priateľmi, bozk či prechádzka. Hygge je šálka čaju, ktorý pijeme zababušení v teplej deke i zapálená sviečka, ktorá prežiari aj naše vnútro. Hygge je koncept myslenia a bytia, je to umenie spríjemniť si život. Umenie vidieť krásu, útulnosť a príjemný pocit v akejkoľvek činnosti.

Hygge môže byť všetko

Premeniť na hygge môžeme akúkoľvek činnosť, ktorá nám už rutinne „lezie na nervy“. Napríklad varenie večere môže byť hygge tak, že si nalejeme pohár vína, pustíme príjemnú hudbu a na pomoc si ohlásime blízkeho človeka. S tým sa počas varenia rozprávame, smejeme a naplno si užívame jeho prítomnosť... Hygge môže byť aj učenie na skúšky, pri ktorom si v izbe zapálime voňavú sviečku, otvoríme obľúbenú čokoládu a schúlime sa do teplej deky.

Podstatou tohto životného štýlu je teda vytvoriť si príjemné prostredie, pocítiť radosť v maličkostiach, aj vo všednosti domácej rutiny. A vidieť šťastie v drobnostiach je v tejto dobe viac než dôležité. Ako tvrdí Human Health Institute, v dnešnom stresujúcom, rýchlo a dynamicky sa rozvíjajúcom svete narážame na čoraz väčší nárast výskytu psychických ochorení u ľudí. Jedným z najdôležitejších faktorov vplývajúcich na ľudské zdravie je bezpochyby stres. Ten má v konečnom dôsledku devastujúce účinky na náš organizmus. Ako uvádza portál Forbes.sk, štúdia z Yale napríklad zistila, že dlhodobý stres spôsobuje degeneráciu tej časti mozgu, ktorá zodpovedá za sebaovládanie. Okrem toho sa však podieľa aj na rozvoji srdcovo-cievnych i psychických ochorení, či ochorení tráviaceho systému.
Hygge - umenie šťastia zo severu Foto:

Porazte stres s hygge
Zredukovať stres je možné aj prostredníctvom hygge. Stačí si uvariť šálku obľúbenej kávy, vyložiť nohy na stôl, vziať do ruky knihu a odpútať sa od každodenných problémov. V tejto útulnej a pokojnej atmosfére nechajme vďačnosť, aby prevzala nad nami kontrolu. Ako píše portál Forbes.sk, nájsť si čas oceniť všetko, čo nám život dal, znižuje hladinu kortizolu (hormónu stresu) až o 23%. University of California v Davise uskutočnila výskum, ktorý dokázal, že ľudia, denne rozvíjajúci pocit vďačnosti, mali lepšiu náladu, viac energie a bolo im aj fyzicky lepšie.

Kedy naposledy ste si sadli do kresla a naplno vychutnali obľúbenú pizzu? Ako často trávite s priateľmi večer, ktorý namiesto mobilných telefónov sprevádza radosť a úprimné úsmevy? Objavili ste už pri večernej prechádzke prvé znaky prebúdzajúcej sa zimy? Ak nie, spravte tak ešte dnes. Naučiť sa využívať hygge ako životný štýl možno spôsobí, že sa o pár rokov neocitneme v rebríčku najšťastnejších krajín sveta až na 40. mieste. Tak, ako tomu bolo tento rok.

Kristína Schronerová (Univerzita Komenského)

Som 2O-ročná študentka žurnalistiky.

Téma TASR