Gorila: Kauza, ktorá pochovala pravicu

Nikola Kokiová, 11. decembra 2014 13:54

O korupcii v slovenskej politike sa vždy šepkalo. Po prevalení kauzy Gorila sa však o nej začalo hovoriť nahlas.

Ilustračné foto Foto: TASRRužomberok 11. decembra (SkolskyServis.sk) - Údajný spis Slovenskej informačnej služby (SIS) mal podľa nepotvrdených zdrojov vzniknúť za vlády Mikuláša Dzurindu v roku 2006. Hovorí o tom, že rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú život krajiny, v skutočnosti neprijímajú nami volení zástupcovia, ale silnejší ľudia stojaci za nimi.

Kauza Gorila odštartovala v roku 2011, keď s kompromitujúcim dokumentom pred slovenskú verejnosť predstúpil kanadský novinár Tom Nicholson. V rovnakom čase sa na zahraničnom internetovom serveri objavil údajný spis SIS, ktorý detailne opisoval korupčné praktiky v štáte. Kto dokument na internete zverejnil je dodnes nejasné.

O Gorile sa najprv mlčalo, teraz je spochybňovaná
V dokumente boli uvedené podrobnosti zo sledovania Jaroslava Haščáka, šéfa finančnej skupiny Penta. Okrem informácií o financovaní strán SDKÚ, Smer, KDH, ANO a SMK Gorila priniesla prepisy údajných rozhovorov Haščáka s politickými špičkami o províziách a úplatkoch. Napriek tomu, že pravosť dokumentu sa do dnešného dňa nepotvrdila, u ľudí vzbudil vlnu nevôle a nespokojnosti. Samotný Haščák korumpovanie slovenských politikov vytrvalo odmieta: „Sú pravdivé osoby, sú pravdivé transakcie, sú pravdivé niektoré súvislosti. Kontext je nepravdivý. Nekorumpovali sme žiadneho politika a ani inú verejne činnú osobu. Ja, ani nikto z Penty,“ uviedol po zverejnení údajného spisu.

Keďže dokument prinášal veľmi citlivé a nepotvrdené informácie, médiá o spise Gorila spočiatku mlčali (v SME to pripustili aj samotní redaktori), čo im dnes mnohí vyčítajú. Politici na čele s Robertom Ficom dokument verejne spochybnili. Jeho pravosť nepotvrdila ani SIS, Nicholson o svojom zdroji mlčí. Napriek tomu sa v lete v roku 2012 o údajnom spise začalo diskutovať aj v parlamente. V tom čase prebiehalo už aj vyšetrovanie a vypočúvanie osôb. Počas vianočných sviatkov v roku 2012 na korupčný škandál opäť poukázal Nicholson. Hnutie 99% - občiansky hlas usporiadalo 22. decembra tlačovú konferenciu, na ktorej vyzvali kompetentných, aby sa kauza Gorila vyšetrila. Na prešetrenie kauzy tlačil aj Daniel Lipšic.

Tvrdá rana pre slovenskú pravicu
Samotný dokument, priebeh vyšetrovania a reakcie politikov vyvolali u občanov nespokojnosť. Na sociálnych sieťach sa objavili diskusie, ktoré podnietili vznik protestného hnutia Gorila. Ľudia hromadne protestovali v uliciach proti korupcii v slovenskej politike. Údajný spis veľmi poškodil pravicové strany. Keďže sa blížili marcové parlamentné voľby, ich preferencie u voličov prudko klesli. Dnes už je zrejmé, že zverejnenie dokumentu malo politické dôsledky. Voliči odmietli pravicové strany a prvýkrát od Nežnej revolúcie dostala šancu zostaviť vládu jediná strana – Smer.

Napriek tomu, že v spise sa spomínajú prevažne pravicoví politici, v dokumente sa nachádza aj meno premiéra Roberta Fica, ktorý sa odpovedi na otázku, či bol v byte na Vazovovej ulici v Bratislave, stále vyhýba. „Bola to kauza druhej Dzurindovej vlády. Ak by som tam aj bol, nič ma nekompromituje. Nedovolím zatieniť podstatu Gorily, kde išlo o privatizáciu a úplatky tým, že ja som niekde popíjal alebo nepopíjal pohár Coca-Coly,“ vyjadril sa koncom roka 2013 v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Vyšetrovanie nikam nepokročilo
Tom Nicholson sa rozhodol, že o celej kauze vydá knihu, v ktorej bude reprodukovať obsah dokumentu. Hlavným aktérom vymyslel prezývky, Haščák v knihe Gorila vystupuje ako Oligarcha. Kým verejnosť publikáciu vítala, Haščák podal na novinára trestné oznámenie. Okresný súd Bratislava I vydal predbežné opatrenie, v ktorom vydanie knihy zakázal. Na súd v Bratislave bolo doručených až šesť žalôb, v dvoch z nich majiteľ finančnej skupiny Penta žaloval dokonca aj sociálnu sieť Facebook. Kniha napokon v roku 2012 vyšla a médiá v súčasnosti dokonca priniesli informáciu, že Nicholson chystá jej pokračovanie.

Dnes už kauza Gorila utíchla. Vyšetrovanie sa nikam neposunulo. Podľa vyjadrení ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa doposiaľ nepodarilo získať dôkazy, na základe ktorých by bolo možné usvedčiť konkrétneho človeka. Podľa správy o aktuálnom stave vyšetrovania nie je možné pre zložitosť prípadu určiť termín ukončenia. Portál Topky.sk dokonca priniesol informáciu, že vyšetrovanie bolo pozastavené šéfom SIS. Nicholsona situácia neprekvapuje. „Nikto na Slovensku nemá záujem zničiť sám seba. Tento spis poukazuje aj na vládne strany, aj na opozíciu. Kým nedôjde k obratu vo fungovaní tejto krajiny, nie je možné, aby sa to dôkladne vyšetrovalo,"konštatoval už v roku 2012 v rozhovore pre denník SME.

Nikola Kokiová (Katolícka univerzita v Ružomberku)

Som študentka žurnalistiky, ktorá si veľmi dobre uvedomuje, akú moc majú médiá. Ja však túto moc nechcem zneužívať, ale naopak, prostredníctvom svojich článkov chcem ľuďom otvárať oči a upozorňovať na to, že nie je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá...

Téma TASR