Filmový festival amatérskych filmov CINEAMA po tretíkrát v Nitre

Kristína Hönschová, 13. júna 2017 11:18

Už tri roky za sebou malo mesto pod Zoborom tú česť privítať amatérskych filmárov z celého Slovenska, ktorí nám predstavili svoje projekty.

Nitra 13. júna (SkolskyServis.sk) - Druhý júnový víkend sa v Nitre opäť konal, tentokrát už 25. ročník filmového podujatia amatérskych filmárov z celého Slovenska, ktorí dostali možnosť predstaviť nám svoje filmové výtvory na celoslovenskej úrovni. Trojdňové podujatie malo už tretí rok po sebe pod ochrannými krídlami Krajské osvetové stredisko v Nitre.

Filmový festival amatérskych filmov CINEAMA po tretíkrát v Nitre Foto: Kristína HönschováFilmový maratón sa začal 9. júna 2017 o deviatej hodine v priestoroch multiplexu Mlyny Cinemas v centre mesta a trval do večerných hodín. Pod dohľadom odbornej poroty mala široká verejnosť možnosť vidieť 93 filmov, z toho 26 animovaných, 17 hraných, 10 reportážnych, 17 dokumentárnych, 10 experimentálnych, 10 videoklipov a tri minútové snímky. To dokopy predstavovalo neuveriteľných 598 minút čistého premietacieho času, ktorý bol rozdelený do desiatich blokov a troch kategórií - A (do 16 rokov), B (do 21 rokov), C (nad 21 rokov). Väčšinu zo súťažných projektov sme mohli vidieť v piatok a zvyšné v sobotu. Počas piatkového programu sa konalo aj slávnostné otvorenie podujatia a vo večerných hodinách sa otvárala aj výstava filmovej a projekčnej techniky pod názvom Svet filmu, ktorú majú návštevníci Galérie Mlyny možnosť vidieť od 7. do 25. júna 2017.

Autori, ako aj spoluautori mali možnosť prihlásiť sa aj na dvojicu workshopov Aha, hýbe sa to! a Točím, teda som, kde mali možnosť naučiť sa niečo nové, poprípade len s lektormi prekonzultovať jednotlivé filmy. Tvorcovia sa taktiež mohli zúčastniť aj rozborových seminárov.

Druhý festivalový deň sa od deviatej hodiny premietali zvyšné súťažne snímky, ku ktorým sa pridali aj bloky filmovej tvorby z celosvetového festivalu najlepších amatérskych projektov minulého roka pod záštitou organizácie UNICA. Premietanie uskutočnil výber tzv. Českého videosalóna, na ktorom mohli diváci vidieť v premiére snímky, ktoré zabojujú o účasť na svetovom finále UNICA 2017 v nemeckom Dortmunde. Medzitým sa porota, ktorá pozostávala z predsedu doc. Mgr. Antona Szomolányiho, ArtD. a členov Ing. Milana Friša, Mgr. Michala Vrbňáka, Mgr. Art. Maxima Melnyka a Mgr. Ladislava Munka rozhodovala o víťazoch. Celú porotu pritom mala pod drobnohľadom tajomníčka PhDr. Zuzana Školudová. Na záver celého dňa nasledovalo vyhodnotenie najlepších tvorcov a odovzdávanie cien.

Tretí a zároveň posledný deň festivalu sa už kompletne presunul do priestorov Krajského osvetového strediska a venovaný bol hlavne 1. medzinárodnej konferencii pod názvom Cesta Cineamy. Celé podujatie ukončilo zasadnutie Poradného zboru NOC pre amatérsky film. Touto cestou ešte raz gratulujeme víťazom, ktorých zoznam nájdete nižšie.

Víťazi 25. ročníka podujatia CINEAMA:

HLAVNÁ CENA - SOCHY A OBRAZY ANDIKY BERÁKOVEJ (Ľubor Patsch, Liptovský Hrádok)
CENA DIVÁKA - ONE TAKE (Marcel Meluš, Hostie, Andrej Karlubík, Močenok, Dominik Pecho, Hlohovec, Andrej Piňák, Hlohovec)

Kategória A – Autori do 16 rokov

REPORTÁŽ - 1. miesto HALLOWEEN (Masmediálny krúžok ZŠ Na Hôrke, Nitra) ANIMOVANÝ - 1. miesto BALETNÝ SEN (Martina Kvaková, ZUŠ Poprad)
HRANÝ - 1. miesto STRETNEME SA (Ema Kúšiková, Erik Kmeť, Vyhne)
DOKUMENT - 1. miesto ODBOR MUZIKÁL (Vojtech Ilčík, Lom nad Rimavicou)

Kategória B – Autori do 21 rokov

ANIMOVANÝ - 1. miesto POVESŤ O KAPUŠIANSKOM HRADE (Adela Križovenská, Kapušany, Košice)
DOKUMENT - 1. miesto TRIP TO BERLIN (Marcel Meluš, Hostie, Michal Žarnovičan, Zlaté Moravce)
HRANÝ - 1. miesto GODOT (Lukáš Hamara, Prievidza)
VIDEOKLIP - 1. miesto PLACEBO (Gábor Angyal, Komárno)
EXPERIMENT - 1. miesto VII. LENIVOSŤ (Dominik György, Veľký Krtíš)

Kategória C – Autori nad 21 rokov

MINÚTOVÝ - 1. miesto STRUČNÁ INFORMÁCIA (Emil Chlebničan, Marcela Chlebničanová, Kriváň)
HRANÝ - 1. miesto ITCH (Gabriel Zajtko, Stropkov)
VIDEOKLIP - 1. miesto ONE TAKE (Marcel Meluš, Hostie, Andrej Karlubík, Močenok, Dominik Pecho, Hlohovec, Andrej Piňák, Hlohovec)
DOKUMENT - 1. miesto NAOZAJSTNÝ RYBÁR (Martin Valenta, Malá Čausa, Prievidza)
REPORTÁŽ - 1. miesto GRAFFITI MARGITFALVA (Martin Krestián, Martin Hlavatý, Hnilčík, Spišská Nová Ves)
EXPERIMENT - 1. miesto OBRAZY 3 (Brut and Confused) (Andrej Danóczi, Trenčín)

A čo si o CINEAME myslia návštevníci a účastníci? Prečítajte si aj náš rozhovor.
Diváčka Alica:
Aký film ťa spomedzi odprezentovaných najviac zaujal?
Aj keď som nemala možnosť vidieť veľa filmov, najviac sa mi páčil Domov v tebe a hudobné klipy.
Chcela by si sa aj ty stať amatérskou filmárkou?
Viac menej už som, keďže som už jeden film natočila, a dúfam, že bude úspešný.
Ako vnímaš toto podujatie?
Celkom dobre, aj keď je tu veľmi veľa ľudí, čo som ani nečakala.
Zmenila by si niečo do budúcna?
Nie.
Divák Daniel:
Aký film ťa spomedzi odprezentovaných najviac zaujal?
Najviac sa mi páčili filmy, ktoré boli animované.
Chcel by si sa aj ty stať amatérskym filmárom?
Áno, aj keď ním už viac menej som, ale chcel by som sa v tom zdokonaľovať.
Ako vnímaš toto podujatie?
Myslím si, že je to veľmi dobrá akcia, pretože sa tu stretávajú ľudia, ktorých niečo spája, a to láska k tvorbe, filmu,...
Zmenil by si niečo do budúcna?
Áno. Preferoval by som väčšie priestory, keďže veľa ľudí v sále aj stálo.

Účastník Dominik, víťaz Experimentu, kategórie B:
Prečo si sa rozhodol pre tento formát?
Experimentálnemu filmu sa venujem už druhý rok a pracujem na sérii siedmich smrteľných hriechov.
Čo ťa viedlo k tomu, aby si ho natočil?
Túto tému som sa rozhodol vybrať ako taký protest proti cirkevným zásadám a stereotypom, ktoré tu trvajú už stáročia. A preto som sa ich rozhodol pretransformovať do modernej doby a chápania.
Chceš sa tomuto formátu venovať aj ďalej?
Určite by som nechcel zotrvať len v tomto formáte, ale rád by som ho používal a tvoril, ale nie pri všetkých filmoch, ale iba pri tých, ktoré sa tematický hodia.
Tento rok prvýkrát prekoná návštevnosť slovenských filmov 1 000 000 divákov. Ako vnímate tento záujem o domácu tvorbu?
Myslím si, že je to skvelé, veď je to pätina populácie.
Vstáva slovenský film z popola aj vďaka takýmto podujatiam?
Určite áno, pretože tvorcovia začínajú na takýchto podujatiach tvoriť, dostanú kritiku od odbornej poroty a učia sa čo majú napraviť do budúcna. Čomu sa venovať a čomu nie. A taktiež im to otvára možnosti dostať sa poprípade na vysoké školy.
Kde nastala oproti iným rokom zmena?
Myslím si, že sme sa konečne odtrhli od takých klasických tém a začali sme viac experimentovať či už na CINEAME alebo v slovenskom filme, ako napríklad so snímkou Červený kapitán alebo Únos, čo bol podľa mňa veľký risk, ktorý uspel. A teší ma, že sa konečne nevenujeme len historickým témam.
Lektor Mgr. art. Ivan Vredík (účastník/divák):
Ak film Vás spomedzi odprezentovaných najviac zaujal?
Vzhľadom na to, že som doteraz videl len prvú sekciu dnešného dňa, tak sa mi najviac páčil film VII. LENIVOSŤ.
Ako vnímate toto podujatie?
Je to veľmi dobrá príležitosť pre autorov, ktorí sú začiatočníci, aby sa dozvedeli niečo čo do budúcnosti budú potrebovať pri svojej tvorbe poprípade, ak ich zaujal nejaký film porozprávať sa o tom s autorom.
Zmenili by ste niečo do budúcna?
Nemenil by som nič. Je to veľmi dobre, organizačne pripravené.
Tento rok prvýkrát prekoná návštevnosť slovenských filmov 1 000 000 divákov. Ako vnímate tento záujem o domácu tvorbu?
Myslím si, že je to veľmi dobré, že ľudia chodia viac do kina, určite je to dobré aj pre tvorcov, pretože diváci sú vďační za to, že kvalita slovenských filmov rastie. Do budúcna by bolo najlepšie keby tento počet stále rástol.
Vstáva slovenský film z popola aj vďaka takýmto podujatiam?
Čo sa týka amatérskeho nie len filmu, ale v každom odbore, je amatérska časť niečo z čoho tá profesionálna vzniká, nepriamym spôsobom, pretože každí profesionál bol raz amatérom a ak aj nebol väčšina ostatných bola. A preto je určite dobré, že majú príležitosť takto prezentovať svoju tvorbu.

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac